Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd wyda miliardy złotych na schrony. Zacznie się już w przyszłym roku
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 15.11.2024 14:48

Rząd wyda miliardy złotych na schrony. Zacznie się już w przyszłym roku

Tomasz Siemoniak, schrony
Fot. Adam Burakowski East News

Wojna w Ukrainie i hybrydowe działania zza wschodniej granicy, których obiektem od pewnego czasu stała się Polska skłoniły rząd do większych wydatków na obronność. W ubiegłym tygodniu przyjęta została ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej treść reguluje ważne kwestie dotyczące budowy i kształtu schronów. Wiadomo, ile rząd przeznaczy na obronność oraz jak będzie przebiegać ochrona ludności w czasie pokoju i wojny. Kwoty robią ogromne wrażenie.

Samorządy zabiorą się za przegląd schronów

Wiadomo, jak będzie wyglądać finansowanie obrony cywilnej w Polsce. Jak poinformował poseł Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej podczas konferencji prasowej, w ciągu najbliższej dekady rząd przeznaczy na ten cel setki miliardów złotych.


- 0,3 proc. PKB to w przyszłym roku 10 mld zł, a według szacunków ministerstwa finansów w najbliższych dziesięciu latach to będzie 130 mld zł, które powędrują do organów i podmiotów obrony i ochrony cywilnej – dodał poseł Frysztak.


Jednym z najważniejszych elementów obrony cywilnej mają być schrony. Rząd obiecuje, że w sytuacji awaryjnej każdy polski obywatel będzie miał możliwość schronienia. W ostatnich latach media wielokrotnie informowały, że w Polsce schronów brakuje, a jeśli są, to ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Decyzje o remontach schronów spoczną w rękach lokalnych władz.
- Na to już w przyszłym roku powędrują pieniądze do polskich samorządów (…), które będą mogły sięgnąć po środki pozwalające na inwentaryzację, ale przede wszystkim na odnowienie, wyremontowanie i wybudowanie miejsc schronienia i schronów – podkreślał poseł Konrad Frysztak cytowany przez PAP.

Smutna prawda o Black Friday. Jeden błąd i zostaną na święta z długami

Kto i jak będzie mógł korzystać ze schronów

Ustawa reguluje najważniejsze kwestie bezpieczeństwa ludności cywilnej dotyczące m.in. informowania o potencjalnym zagrożeniu, ewakuacji, zabezpieczenia w tym czasie podstawowych potrzeb. W przepisach będzie jasno określone, które budynki mogą w razie zagrożenia związanego np. z atakiem rakietowym zamienić się w schrony i na jakich zasadach można z nich korzystać.


- To ustawa, która precyzuje jasno i definiuje, czym jest schron, miejsce ukrycia; w jaki sposób i jakie obiekty można na potrzeby ewakuacji ludności cywilnej wykorzystywać – mówił poseł KO Michał Krawczyk podczas tej samej konferencji.

Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ma pomóc zorganizować najważniejsze sprawy dotyczące bezpiecznego życia w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Dyskusja na temat uregulowania przepisów dotyczących obrony cywilnej i schronów zaczęła się po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Podział zadań na czas pokoju i na czas wojny

W nowych przepisach jest też jasny podział zadań, tak aby na wypadek kryzysu każda z jednostek publicznych wiedziała, od których zadań zacząć. Plan systemu ochrony ludności ma opierać się m.in. na strukturach PSP, OSP, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Na poziomie ogólnokrajowym w przypadku ataku, konfliktu zbrojnego lub innego zagrożenia system ochrony ludności będzie koordynował minister spraw wewnętrznych i administracji (obecnie Tomasz Siemoniak) który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.

W nowych przepisach znajdują się m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny. Jest określone także, które organy i podmioty mają te zadania realizować.