Rząd zdecydował, punkty karne będą kasowane według nowych zasad. Ważna informacja dla kierowców
W piątek 14 kwietnia Sejm przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów punkty karne mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Nowelizacja podnosi również bezpieczeństwo pasażerów podróżujących tzw. taksówkami na aplikację – wprowadzona zostanie lepsza niż do tej pory weryfikacja tożsamości kierującego pojazdem.
Punkty karne kasowane po roku
Za przyjęciem nowelizacji prawa o ruchu drogowym głosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciw. RMF FM informuje, że nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed ubiegłego roku. Punkty karne zgromadzone przez kierowcę w centralnej ewidencji będą usuwane nie po dwóch latach, ale już po roku. Maksymalnie raz w ciągu sześciu miesięcy kierowca będzie miał prawo wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Opcja ta będzie niedozwolona dla świeżych kierowców – w ciągu roku od wydania pierwszego prawa jazdy. Natomiast organizacją kursów doszkalających zajmą się dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
W myśl nowych przepisów przywrócony zostanie automatyczny mechanizm zwrotu prawa jazdy , oczywiście po upływie ustalonego okresu zatrzymania dokumentu. Nie trzeba będzie zatem składać żadnego wniosku.
Złagodzenie przepisów na prośbę branży transportowej
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przyznał w rozmowie z reporterem RMF FM, że złagodzenie przepisów w zakresie ostrego karania piratów drogowych było efektem próśb branży transportowej. Wiceszef resortu wskazał, że chodziło tu o obawy kierowców zawodowych spędzających w pojazdach kilka, kilkanaście godzin dziennie. W jego opinii są oni bardziej narażeni na drobne wykroczenia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zatrzymania prawa jazdy. Ryzyko popełnienia drobnego błędu, nieważącego na bezpieczeństwie jazdy, jest tu dużo wyższe niż w przypadku osoby dojeżdżającej do pracy (cyt. RMF FM).
Jednocześnie Rafał Weber zapewnił, że zmiana przepisów nie spowoduje ponownego zwiększenia liczby wypadków i ofiar. Gwarancją ma być pozostawienie podwyższonych mandatów i możliwości nakładania 15 pkt. karnych za najcięższe wykroczenia drogowe. Przypomnijmy, że w 2022 roku odnotowano mniej niż 2 tys. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w naszym kraju – był to najniższy wynik od wielu lat.
Bezpieczeństwo pasażerów na pierwszym miejscu
W ostatnich latach sprawa bezpieczeństwa pasażerów podróżujących tzw. taksówkami na aplikację w szczególności przykuła uwagę opinii publicznej – wszystko za sprawą informacji o przypadkach napaści seksualnych, do których dochodziło podczas podróży takimi pojazdami. Nowelizacja nakłada na przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych obowiązek weryfikacji kierowców świadczących przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu. Ma to następować w trybie osobistego stawiennictwa umożliwiającego sprawdzenie tożsamości (w tym utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) i niekaralności.
Poza tym, przedsiębiorca pośredniczący przy przewozie osób w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy ma obowiązek dokonać weryfikacji wykonujących przewóz osób zlecony na rzecz tego przedsiębiorcy, z którym rozpoczął współpracę przed dniem wejścia w życie (...) ustawy. Dodatkowo n ie rzadziej niż raz na 100 przewozów przedsiębiorca ma sprawdzić – za pomocą elektronicznych środków komunikowania się na odległość – czy osoba wykonująca przewóz osób jest tą osobą, której ów przewóz zlecono.