BiznesINFO.pl Polska i Świat Rzeczniczka GUS dla Biznes Info: Oszuści podszywają się pod rachmistrzów
Biznes Info

Rzeczniczka GUS dla Biznes Info: Oszuści podszywają się pod rachmistrzów

12 maja 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Lada dzień minie 1,5 miesiąca od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Karolina Banaszek podsumowuje dla redakcji Biznes Info dotychczasowy okres akcji i ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod rachmistrzów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków wzięło już udział w spisie powszechnym

  • Oszuści podszywają się pod rachmistrzów

  • W jaki łatwy sposób można odkryć oszustwo

GUS ostrzega przed oszustami

W sobotę minie 1,5 miesiąca od startu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Akcja ta organizowana jest raz na 10 lat, a jej celem jest dostarczenie urzędom statystycznym informacji m.in. o liczbie ludności, jej rozmieszczeniu, a także strukturze demograficznej i zawodowej, jak również sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych w Polsce.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy (za niedopełnienie tego obowiązki grozi kara nawet 5 tys. zł). Dotyczy on Polaków mieszkających w naszym kraju, ale też cudzoziemców, niezależnie od tego czy w momencie startu akcji przybywali oni w Polsce na stałe czy tylko czasowo. Udział w spisie muszą wziąć również Polacy przebywający poza granicami naszego kraju, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem za granicę.

Tegoroczny spis powszechny różni się od poprzednich długością trwania. O ile w poprzednich edycjach zaczynał się na początku kwietnia i kończył pod koniec czerwca, tak teraz ze względu na pandemię akcję wydłużono do końca września.

Inna różnica wiąże się z faktem, że po raz pierwszy możemy spisać się samodzielnie, dokonując tzw. samopisu na stronie internetowej www.spis.gov.pl . Można również spisać się także telefonicznie dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z prośbą o pierwsze podsumowanie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Okazuje się, że w ciągu nieco ponad miesiąca trwania akcji wziął w niej udział co szósty uprawniony.

- Po 36 dniach trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 spisało się już 6 180 450 osób, tj. 16,15 proc.  wszystkich osób zobowiązanych do udziału w spisie - podkreśla w komentarzu dla Biznes Info Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Zapytaliśmy rzeczniczkę Urzędu również o to, jakie Polacy najczęściej zgłaszają problemy w związku ze spisem powszechnym.

- Na początku spisu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, np. odnośnie braku możliwości wpisania znaków diakrytycznych w nazwiskach. Na bieżąco reagujemy na takie zgłoszenia - informuje rzeczniczka GUS.

Okazuje się, że w ciągu ponad miesiąca trwania akcji, pojawiły się osoby, które podszywają się pod rachmistrzów.

- Każdy taki przypadek weryfikujemy z wojewódzkimi Urzędami Statystycznymi oraz Policją. Jednocześnie służby mundurowe na bieżąco wspierają GUS i Urzędy - podkreśla rzeczniczka GUS.

Banaszek zwraca uwagę, że rachmistrz spisowy posługuje się oficjalnym identyfikatorem wydanym przez Urząd Statystyczny, który zawiera: imię i nazwisko, numer, godło i informację o przetwarzaniu danych osobowych.

- Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na stronie spis.gov.pl w aplikacji „Sprawdź tożsamość rachmistrza” lub na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 - informuje Banaszek.

Rzeczniczka GUS apeluje, by w sytuacji gdy do naszych drzwi zapuka osoba podająca się za rachmistrza, niezwłocznie poinformować o tym policję.

Rachmistrzowie nie przeprowadzają spisu osobiście

O tym, że mamy do czynienia z oszustwem zorientować się można bardzo łatwo. Otóż obecnie, w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, rachmistrzowie nie przeprowadzają osobiście wywiadów na potrzeby spisu powszechnego. Od kilku dni czynią to jedynie drogą telefoniczną

- Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczęli pracę od 4 maja br., dzwonią z numeru: 22 828 88 88 i na razie nadal będą realizować wywiady wyłącznie telefonicznie - podkreśla w komentarzu dla naszej redakcji rzeczniczka GUS.

Banaszek informuje, że jeśli ten stan rzeczy ulegnie zmianie i zapadnie decyzja o realizacji przez rachmistrzów wywiadów bezpośrednich (na ogół odbywają się one w domach uczestników spisu), wówczas GUS wyda komunikat w tej sprawie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat