BiznesINFO.pl Handel Rzucanie palenia to nie tylko postanowienie noworoczne!
materiały partnera

Rzucanie palenia to nie tylko postanowienie noworoczne!

31 marca 2022
Autor tekstu: Redakcja BiznesInfo

Wiosna to także dobry czas na rzucanie palenia. Więcej przebywamy na świeżym powietrzu, czerpiąc endorfiny ze spacerów, aktywności sportowych i zwykłych spotkań ze znajomymi. Czy nie warto podjąć decyzję o rzuceniu palenia właśnie teraz?

Rzucenie palenia to nie jest łatwy proces. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę jak szybko potrafi zregenerować się nasz organizm tuż po rzuceniu palenia, to decyzja o zakończeniu nałogu może przyjść nam łatwiej. Naukowcy twierdzą, że po upływie doby od odstawienia papierosów zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc, do 3 miesięcy poprawia się kondycja fizyczna, a w ciągu 1-9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność.  Czy to nie są wystarczające powody, aby zacząć walkę z nałogiem?

Dobrze wiemy, że palenie papierosów to nie tylko samo uzależnienie od nikotyny, to również silne przyzwyczajenie.  Dlatego osobom, którym ciężko zmienić nawyki proponowane są potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy.

Mowa o e-papierosach i podgrzewaczach tytoniu, które wykazują obniżoną szkodliwość, choć oczywiście nie są jej całkowicie wyzbyte.  Niemniej jednak e -papierosy i wdychane substancje tzw. liquidy są produktami przebadanymi laboratoryjnie.  Fabrycznie napełnione i zamknięte wkłady można znaleźć na rynku pod postacią e-papierosów Vuse ePod działających w tzw. systemie zamkniętym.  Inną alternatywą dla tradycyjnych papierosów są saszetki nikotynowe, np. VELO.

Niestety osoby niepalące najczęściej negatywnie postrzegają alternatywy do walki z nałogiem takie jak e papierosy i podgrzewacze.  Tak samo, jak tradycyjne papierosy, kojarzą się im one jednoznacznie z uzależnieniem. Palacze z kolei widzą alternatywy jako „pierwszy krok ku niepaleniu”. Wnioski te pochodzą z badań przeprowadzonych przez Maison & Partners w 2021 roku.

Jak czytamy w raporcie z badań: „podgrzewacze pozwalają zachować wiele elementów składających się na „otoczkę” tradycyjnego palenia: wygląd paczki z wkładami i rozwijanie jej z folii, zapach wkładów w opakowaniu, możliwość potrzymania, pokręcenia wkładem przed jego użyciem, smak tytoniu, trzymanie w ustach wkładu tytoniowego przypominającego klasyczny papieros (zamiast ustnika).  E-papierosy zaś w mniejszym stopniu przystają do wizerunku tradycyjnego papierosa pod względem kształtu czy sposobu użytkowania”. Mogą one dostarczyć jednak większą niż podgrzewacze dawkę nikotyny, co ma znaczenie dla osób uzależnionych.

Tzw. „krótkie cięcie” w rzucaniu nałogu nie dla każdego jest dobrą opcją.  Dlatego można zastanowić się nad wolniejszym sposobem rozstawania się z nałogiem, czyli powolną redukcją nikotyny w organizmie za pomocą alternatyw. Najważniejsze jednak jest osiągnięcie ostatecznego efektu, czyli pokonanie nałogu i całkowita rezygnacja z palenia, czego sobie i państwu życzymy!

[1] https://asobczak.com.pl/woreczki-nikotynowe-nowy-rewelacyjny-jak-sie-wydaje-produkt-pomocny-w-redukcji-szkod-wywolanych-paleniem-tytoniu/

[2] „E-papierosy i podgrzewacze tytoniu jako alternatywy dla papierosów tradycyjnych”, Maison & Partners, 2021

Obserwuj nas w
autor
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat