Sąd: właściciel Biedronki wymuszał rabaty na dostawcach. Teraz sieć zapłaci wielką karę
Sąd Okręgowy zgodził się z ustaleniami Prezesa UOKiK. Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska nie miała prawa uzyskiwać od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów – napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w mediach społecznościowych. To oznacza, że właściciel Biedronki będzie musiał zapłacić ponad pół miliarda złotych kary.
Nieuczciwe praktyki handlowego giganta
Jak można przeczytać w komunikacie opublikowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrok to bardzo ważny sygnał dla rynku, zwłaszcza dla tych największych przedsiębiorców. Sieci handlowe powinny płacić dostawcom za produkty taką cenę, na jaką się umówiły.
Tymczasem Biedronka, mając ogromną przewagę nad dostawcami, wymuszała nieuzgodnione z nimi wcześniej rabaty. Odczytując wyrok, sąd podzielił stanowisko UOKiK, że sieć ma obowiązek wykonywania zawartych umów i powstrzymania się od jednostronnych zmian ceny.
W Polsce powstaje nowy park rozrywki. W ofercie zabawa w wodzie i rollercoasteryPrecedensowy wyrok
Sąd orzekł, że Jeronimo Martins Polska musi zapłacić ponad 506 mln zł kary. UOKiK zwraca uwagę, że to już kolejna wygrana sprawa, w której Prezes UOKiK chroni uczestników rynku przed nieuczciwymi praktykami sieci handlowych. Wcześniej sądy potwierdziły już decyzje Urzędu między innymi w sprawie błędnego oznakowania owoców i warzyw krajem pochodzenia przez Kaufland i Biedronkę.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny po ogłoszeniu wyroku stwierdził, że będzie on istotnym sygnałem dla całego rynku.
To precedensowy wyrok ważny dla całego rynku. Potwierdza przyjęty przez nas i realizowany sukcesywnie i z determinacją kierunek działań w przewadze kontraktowej. Stoimy na straży polskich dostawców i producentów żywności – powiedział prezes UOKiK.
Stanowisko sieci Biedronka
Wyrok nie jest prawomocny, Jeronimo Martins Polska przysługuje apelacja, z której zapewne skorzysta. Sieć Biedronka swoje stanowisko wobec decyzji sądu przysłała Polskiej Agencji Prasowej. Jak czytamy, „wbrew pojawiającym się informacjom, w tym ze strony Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sąd wskazał na daleko idące wady decyzji nakładającej karę na Jeronimo Martins Polska. (…) Sąd wskazał także na brak zasadności traktowania wszystkich dostawców według tych samych kryteriów. W konsekwencji sąd uznał w znacznej części stanowisko JMP, zmieniając decyzję Prezesa UOKiK i oddalając karę w części obejmującej 220 mln złotych".
Biedronka zwraca też uwagę, że sąd ocenił jej przewagę nad 7 dostawcami z 214 zawierających się w grupie owoce i warzywa. Zdaniem sieci – niezasadnie.