BiznesINFO.pl Polska i Świat Zajęcia pozalekcyjne lepiej przemyśleć. Mocno odchudzają portfel
Biznesinfo.pl

Zajęcia pozalekcyjne lepiej przemyśleć. Mocno odchudzają portfel

16 września 2019

Santander zbadał, jak Polacy organizują swoim pociechom życie poza zajęciami w szkole i ile wydaje na aktywności dzieci poza lekcjami. Warto bowiem pamiętać, że spora część dzieci po zajęciach w szkole nie wraca od razu do domu, a udaje się na zajęcia pozalekcyjne, gdzie realizuje swoje pasje lub poznaje nowe umiejętności.

Jak się okazuje, 24% rodziców wydaje na jedno dziecko od 201 do 300 złotych na zajęcia pozalekcyjne. Zbliżona liczba rodziców, bo 22%, jak wynika z badania banku Santander, przeznacza na zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci od 101 złotych do 200 złotych. 18% spośród dorosłych z dziećmi wskazuje natomiast na przeznaczanie od 301 złotych do 500 złotych na zajęcia pozalekcyjne jednego dziecka.

Santander zbadał zajęcia pozalekcyjne. Mocno odchudzają portfel

Jedynie 9% rodzin wskazało, że przekazuje na zajęcia pozalekcyjne pociech więcej niż 500 złotych miesięcznie. Jeszcze więcej na zajęcia pozalekcyjne wydaje 9% Polaków, którzy pochodzą z największych metropolii, ponieważ ci łożą na zajęcia pozalekcyjne 800 złotych i więcej. Spośród tych 9%, więcej niż 5%, wskazuje Santander, przeznacza na pozalekcyjne aktywności dziecka ponad 1500 złotych.

O tym, jakim obciążeniem dla budżetów rodzin jest wydatkowanie pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne, wskazuje fakt, że aż 24% rodziców wskazało, iż w przypadku problemów finansowych w pierwszej kolejności rezygnuje z zajęć pozalekcyjnych. Widać więc, jak bardzo dodatkowe zajęcia dla pociech odchudzają portfele ich rodziców.

Sport przede wszystkim

Najpopularniejszymi z zajęć poza lekcjami pozostają zajęcia sportowe, na które wskazało 62% rodziców. 39% mówiło o prywatnej nauce języka angielskiego, 22% o zajęciach muzycznych, zaś 21% o korepetycjach z zajęć szkolnych, a 19% o zajęciach manualnych, a 14% dzieci realizuje się w ramach zajęć społecznych, jak np. wolontariat. Jedynie 7% rodziców wskazało, że ich pociechy nie biorą udziału w zajęciach poza lekcjami.

- Więcej niż co piąty rodzic (22%) wskazał na zajęcia muzyczne, czy to grę na instrumentach, czy śpiew. Niewiele mniej (19%) na zajęcia manualne (np. naukę rysunku, rękodzieła, itp.). Co ciekawe, 21% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko chodzi na korepetycje z przedmiotów będących w programie szkolnym (np. matematyka, język) - mówi Adam Piwek z Santander Consumer Banku cytowany przez Business Insider Polska.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat