Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Grupa krwi a SARS-CoV-2. Co trzeci Polak może być w grupie największego ryzyka
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 20.03.2020 01:00

Grupa krwi a SARS-CoV-2. Co trzeci Polak może być w grupie największego ryzyka

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

SARS-CoV-2 może mieć powiązanie z grupą krwi zarażonego oraz wpływ na przebieg choroby COVID-19. Tak właśnie wynika z najnowszych badań przedstawionych przez zespół 19 chińskich naukowców, którzy badania przeprowadzili razem z ośmioma różnymi ośrodkami naukowymi oraz uniwersytetami, jak podaje porta medonet.pl.

Z badań wynika, że największe ryzyko zarażenia SARS-CoV-2 i rozwinięcia się w COVID-19 mają osoby z grupą krwi A. Jest to najczęściej występująca na świecie grupa krwi. Co więcej, także w Polsce jest ona najliczniejszą. Płynie bowiem w żyłach 32% obywateli Polski, co oznacza, że co trzeci Polak ma znajdować się w grupie podwyższongo ryzyka.

"Ma", ponieważ badania chińskich naukowców są dopiero wstępem do studium nad korelacją między grupą krwi, a wirusem SARS-CoV-2. Medonet.pl wskazuje, że liderem grupy badawczej był dr Jiao Zhao ze School of Medicine na Shenzhen University of Science and Technology, a badano dokumentację medyczną 2713 pacjentów ze szpitali w Wuhan i Shenzen.

SARS-CoV-2 a grupa krwi. Kto najbardziej, a kto najmniej narażony na zachorowanie na COVID-19?

W każdej z badanych grup odsetek chorych na COVID-19 był największy wśród osób odznaczających się grupą krwi A. Chińscy naukowcy przyjrzeli się także płci i wiekowi badanych, ale jak się okazało te nie mają wpływu na rozkład grup krwi.

Z kolei najmniej zagrożeni, według naukowców z Chin, są osoby z grupą krwi 0. Nie oznacza to oczywiście, że osoby mające tę grupę krwi nie muszą się bać SARS-CoV-2. Wśród nich także bowiem występują zakażenia wirusem oraz zachorowania na COVID-19.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że podobne wnioski wysunięto po epidemii wirusa SARS w 2003 roku. Medonet.pl zwraca uwagę, że w wypadku SARS-CoV-2 sytuacja może się powtórzyć, ponieważ "podobieństwo sekwencji kwasu nukleinowego i podobieństwo wiązania enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) między SARS-CoV i SARS-CoV-2 jest duże".

Hipoteza do potwierdzenia lub obalenia

Należy jednak podkreślić, że na razie wnioski z badań chińskich naukowców są jedynie hipotezą, która należy zweryfikować dalszymi badaniami. W ich toku niewątpliwie nastąpi potwierdzenie lub jej obalenie. Medonet.pl przypomina, że wyniki badań w ramach artykułu dostępne są na stronie Medrixiv.org skąd można je pobrać w wersji PDF. Jest to jednak wstępna wersja publikacji naukowej, która nie była jeszcze recenzowana.