BiznesINFO.pl Polska i Świat Self publishing. Pisarka Iwona Herbuś mówi jak wydać książkę samemu
East News

Self publishing. Pisarka Iwona Herbuś mówi jak wydać książkę samemu

17 maja 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Wiele osób marzy, by wydać własną książkę. Zapytaliśmy pisarkę Iwonę Herbuś, na co zwrócić uwagę wprowadzając powieść na rynek samemu. Należy pamiętać o tym, że książka jest specyficznym produktem.

Self publishing

O self-publishingu zrobiło się niedawno głośno, po tym jak Empik uruchomił usługę Empik Self Publishing. To nie pierwsza tego typu platforma. Na rynku działa już kilka podobnych stron, gdzie autorzy mogą zlecić m.in. prace redakcyjne, korektorskie, druk oraz oszacować koszt wydania swojej książki. Takie usługi świadczy choćby Sorus, Novea Res czy Ridero.

W tradycyjnym modelu wydawniczym koszty wydania ponosi wydawnictwo, natomiast w przypadku self-publishingu autor wszystkiego musi dopilnować samodzielnie.

Zapytaliśmy panią dr Iwonę Herbuś, autorkę ,,Inny świat. Kim jestem” i e-booka ,,NIC Z CZEGOŚ czyli OBUDŹMY SIĘ, NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO, które wydała w tym modelu wydawania, na co zwrócić uwagę, wydając książkę samemu. Pisarka opowiedziała nam o pracy nad wydaniem powieści “Inny świat. Kim jestem”, która ukazała się w 2022 roku.

Wiele osób sądzi, że koszt wydania książki w modelu self- publishing może sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak zdaniem autorki koszt może być znacznie niższy, trzeba odpowiednio do tego podejść.

Dobry plan to podstawa

Iwona Herbuś przyznaje, że nie wysłała swojej powieści do żadnego wydawnictwa, ponieważ chciała wydać książkę w modelu self-publishing, gdyż dzięki temu mogła mieć pełną kontrolę nad książką, jej wyglądem i zawartością .

“Od początku miałam wizję swojej powieści, wszystko było dokładnie zaplanowane i przemyślane , dlatego mogę powiedzieć, że ,,Inny świat. Kim jestem” jest w pełni moim dziełem. Nawet okładka jest mojego autorstwa i ma ukryte znaczenie, które wiele czytelniczek dostrzega” - mówi pisarka dla portalu biznesinfo.pl.

“Wracając do mojej powieści, muszę też zaznaczyć, że jest to książka znacznie wyróżniająca się na tle wielu współczesnych powieści. A dlaczego? Dlatego że pokazuje kobiety takie jakie są, czyli jako mądrych i asertywnych ludzi, którzy mogą żyć jak chcą. Główna bohaterka jest inteligentną i silną kobietą, która nie stara się nikomu przypodobać. Postać Olivii to jeden z największych atutów mojej książki. Obecnie ogólna narracja o kobietach jest bardzo niesprzyjająca i często szkodliwa, sprowadza się wręcz do narzucania kobietom przestarzałych ról społecznych, a moja książka mówi temu zdecydowane nie. Jest to również związane z moim zaangażowaniem w kwestie dotyczące praw kobiet. ,,Inny świat. Kim jestem” prócz ciekawej fabuły, zaskakujących zwrotów akcji oraz postaci, obok których nie można przejść obojętnie ma też ważne przesłanie. A self-publishing umożliwił mi zawarcie tego przesłania”.

Przygotowanie książki do wydania

Na co trzeba zwrócić uwagę wydając książkę w modelu self-publishing? Na takie elementy jak redakcja, korekta, skład, okładka i wygląd książki i druk.

Usługi te można zlecić, ale redaktor nie zrobi za nas wszystkiego. “W przypadku redakcji i korekty u mnie sprawa była trochę ułatwiona, bo sama też się tym zajmuję. Jednak mimo to przed wydrukiem nie tylko ja czytałam i sprawdzałam swoją książkę. Wskazane jest, aby inne osoby spojrzały na tekst . Odnośnie do redakcji należy pamiętać też, że ma być redakcją, a nie tworzeniem zupełnie nowej historii w oparciu o nasz pomysł” - podaje Pani dr Iwona Herbuś.

Sporą rolę odgrywa okładka, która odda charakter książki.
“Okładka to duża część sukcesu, może zachęcać do przeczytania lub zniechęcać. Ja cieszę się, że sama wykonałam okładkę swojej książki, bo wiem, że oddaje ona to co jest w środku oraz dostałam już wiele bardzo pozytywnych opinii na jej temat. Kiedy słyszę od czytelniczek, że moja okładka jest po prostu piękna, to jest to bardzo miłe i ważne docenienie mojej pracy oraz potwierdzenie, że samodzielne wykonanie okładki było świetną decyzją” – mówi pisarka.

Autorka poleca także porównać ceny w różnych drukarniach oraz poprosić o egzemplarz próbny przed wydrukiem całości - pozwoli to sprawdzić, czy wszystko wygląda jak należy.

Książka to specyficzny produkt

Dr Iwona Herbuś zwraca uwagę, że książka jest specyficznym produktem , bo z jednej strony jest po prostu produktem, a z drugiej niepowtarzalną historią, która może wnieść np. ważne przesłanie i zwrócenie uwagi na obszary, które powinny być oczywiste, a nie są.

Myśląc o książce jako produkcie trzeba przeliczyć, jaka ilość egzemplarzy jest opłacalna dla autora oraz zbadać wstępnie rynek. Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy na początek, autorka radzi, żeby nie przesadzać z ilością, bo “dodruk można zrobić zawsze”.

Iwona Herbuś zaznacza, że od początku była pewna swojego pomysłu, uważa, że jej książka jest oryginalna, co potwierdzają opinie, dlatego sądzi, że self publishing był dobrym wyborem.

Pisarka zdradza nam także, na jakie pytania powinna sobie odpowiedzieć osoba, która zastanawia się nad wyborem formy wydania własnej powieści.

“Czy jest się osobą, która podporządkuje się wydawnictwu i zgodzi się nawet na duże zmiany w fabule i w postaciach oraz odpuści elementy, które są bardzo istotne dla książki, ale nie wpisują się w obecne trendy w wydawnictwie? Czy jest się osobą, która wie czego chce, wie co ma zawierać i jak wyglądać ma jej książka, a na dodatek nie lubi jak ktoś próbuje jej coś narzucać? Jeśli ktoś skłania się do drugiej możliwości i zamierza wydać książkę, to powinien zastanowić się nad self-publishingiem. Niezbędny jest do tego też silny charakter, bo nie zawsze wszystko będzie proste” - podsumowuje.

dr Iwona Herbuś -pisarka i autorka licznych artykułów o interdyscyplinarnej tematyce. Autorka powieści ,,Inny Świat. Kim jestem” i poradnika ,,NIC Z CZEGOŚ czyli OBUDŹMY SIĘ, NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO”.

344293361_575754331290669_1978102924330790399_n.jpg

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat