Senat zdecyduje o składce zdrowotnej. Dziś kluczowe posiedzenie: pierwsze decyzje już zapadły

We wtorek 22 kwietnia komisje zarekomendowały Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – czyli kontrowersyjnego dokumentu dot. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W środę 23 kwietnia rozpocznie się posiedzenie Sejmu i Senatu.
Senat zadecyduje o składce zdrowotnej
W środę 23 kwietnia Sejm zajmie się m.in. opiniowaniem wniosku Ministra Zdrowia w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Medycznego na 2025 rok. Wcześniej, bo we wtorek 22 kwietnia od 18.00, połączone komisje senackie (Budżetu i Finansów Publicznych i Zdrowia) obradowały nad wprowadzeniem do środowych obrad Senatu projektu prawa zmniejszającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Komisje zdecydowały się zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez zmian. Izba będzie procedować w środę 23 kwietnia. Następnie projekt ustawy, jeśli przyjęty przez Senat, trafi jeszcze na biuro Prezydenta.
Więcej o sprawie: Składka zdrowotna 2026. Sejm podjął decyzję, kolejne przywileje dla przedsiębiorców
Obrady Sejmu 23 i 24 kwietnia
Senat na rozpoczynającym się 23 kwietnia dwudniowym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy obniżającej od 2026 r. składkę zdrowotną przedsiębiorcom. Ustawa znalazła na piątej pozycji w porządku posiedzenia Senatu zaplanowanego na 23 i 24 kwietnia.
Kontrowersyjna ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej w środę 23 kwietnia w Senacie
Przypomnijmy, że Sejm uchwalił na początku kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD nowelę ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zakładającą obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podczas głosowania przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, natomiast Konfederacja wstrzymała się od głosu. Senat nie zajął się nowelą w pierwszym możliwym terminie, czyli na posiedzeniu 9 kwietnia. Nowela znalazła się w porządku posiedzenia Senatu, które rozpocznie się w środę.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców 2025. Co jest w projekcie prawa?
Nowelizacja zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co oznacza, że do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część zostanie odliczona odpowiednio od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka wynosi 4,9 proc.).
Proponowana obniżka składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców wzbudziła duże emocje
Przeciwko projektowi proponowanej obniżki protestowało wiele organizacji — przedstawiciele Lewicy i Partii Razem, spotykali się z Andrzejem Dudą, żeby przekonywać go do weta ustawy, za nimi podążali kolejni. Zaapelowano również do senatorów, by zagłosowali za odrzuceniem ustawy.
Początkowo minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreślała, że nie może poprzeć obniżenia ustawy obniżającej przychody NFZ o ponad 4,6 mld zł, bo istnieje poważna obawa, że "NFZ z pewnością tego nie udźwignie". Mimo tych zapewnień kilkanaście dni później zagłosowała "za" ustawą. Podczas rozmowy z portalem Rynek Zdrowia tłumaczyła, że otrzymała zapewnienie od ministra finansów i premiera, że NFZ nie straci ani złotówki. Wobec tego poparła ustawę, co miało dać zielone światło szefa rządu dla reformy szpitali, która już wcześniej dwukrotnie wypadła z obrad Rady Ministrów. Mimo że minister zagłosowała "za" składką, cztery dni później reforma ponownie została odłożona na bok.
Co więcej, do Sejmu wraca uchwała Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Senat zdecydował się przywrócić usunięty wcześniej zapis o maksymalnych 15 minutach na przekazanie pacjenta z karetki do szpitalnego oddziału ratunkowego.





































