BiznesINFO.pl Finanse Skarbówka bierze się za najem krótkoterminowy. Będą kontrole i kary
fot. Marek BAZAK, East News/Needpix

Skarbówka bierze się za najem krótkoterminowy. Będą kontrole i kary

7 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.

Nowe przepisy

Od 1 lipca obowiązuje w Polsce ustawa, która wprowadza do naszego kraju unijną dyrektywę DAC7 . Jej zadaniem jest uporządkowanie szarej strefy najmu krótkoterminowego. Urząd Skarbowy otrzymał narzędzie pozwalające mu weryfikować, czy właściciele lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb, działają w sposób legalny . Innymi słowy, fiskus sprawdzi, czy płacą podatki, czy też nie. Według szacunków przytoczonych przez Prawo.pl, aż 60 procent obiektów noclegowych w Polsce działa co najmniej nie do końca legalnie.

ZUS zwraca pieniądze. Do Polaków trafi ponad miliard złotych

60 procent lokali w szarej strefie

Od maja 2024 roku w Unii Europejskiej obowiązuje prawo, które mówi, że kraje członkowskie mają obowiązek utworzenia ogólnokrajowych baz noclegowych. W takiej bazie każdy właściciel wynajmujący krótkoterminowo swój lokal, będzie się musiał zarejestrować. W przeciwnym razie niemożliwe będzie opublikowanie oferty wynajmu w sieci.

Obecnie w Ministerstwie Sportu i Rozwoju Turystyki trwają pracę nad stworzeniem takiej bazy oraz związanych z nią przepisów. Polska ma jeszcze dwa lata na ich wdrożenie, jednak Prawo.pl podaje, że w planach jest ukończenie całego procesu do końca 2024 roku.

Podatki, składki, opłaty i prowizje

Wraz w wejściem w życie nowych przepisów, portale internetowe z ofertami najmu krótkoterminowego są zobowiązane do przekazywania skarbówce szczegółowych danych właścicieli takich lokali. Do bazy Urzędu Skarbowego trafią nawet osoby, które swój lokal wynajęły tylko raz. Fiskus przyjrzy się każdemu takiemu przypadkowi i sprawdzi, czy został odprowadzony należyty podatek.

Jak podaje Prawo.pl, od przychodów z najmu krótkoterminowego należy odprowadzić 8-procentowy podatek VAT, PIT lub CIT w zależności od formy opodatkowania, podatek VAT od importu usług wynoszący 23 proc. od prowizji zagranicznych portali z ogłoszeniami, tzw. reverse change (odwrócona płatność) . Doliczyć należy również nieodprowadzone składki ZUS i opłaty dla samorządów.
Obecnie najem krótkoterminowy oferowany na platformach takich jak Booking.com i Airbnb stanowi jedną czwartą wszystkich noclegów turystycznyc h w Unii Europejskiej.

Cyberprzestępcy mają żniwa. Nie daj się naciągnąć na wakacjach
Alkohol kosztuje nas o wiele więcej, niż na nim zarabiamy. Eksperci mówią wprost
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat