Skarbówka przypomina Polakom. W tym wypadku można odliczyć nawet 53 tys. zł

Miliony Polaków właśnie pochylają się nad swoim zeznaniem podatkowym i zastanawiają się, z jakich ulg mogą skorzystać. Na to pytanie odpowiedź ma Krajowa Administracja Skarbowa. W oficjalnym komunikacie przypomniała o jednej ważnej rzeczy, o której Polakom zdarza się zapominać. W ten sposób można odliczyć nawet 53 tys. złotych, warto o tym wiedzieć.
Miliony Polaków rozliczają PIT
Podatek dochodowy za rok 2024 można rozliczać od 15 lutego bieżącego roku. Ostateczny termin już się zbliża, upływa bowiem już 30 kwietnia — Polakom został więc niewiele ponad miesiąc. Jedną z popularniejszych opcji dopełnienia tego obowiązku jest usługa e-PIT, która umożliwia dokonanie wszystkich czynności drogą internetową. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie trzeba w tym celu instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swój komputer, wystarczy tylko się zalogować.

Pojawiły się już najnowsze informacje na temat obecnego stanu złożonych deklaracji, okazuje się, że z opcji internetowej skorzystało już około 5 mln Polaków. W tym zawierają się:
- 4 mln 404 tys. deklaracji PIT-37,
- 245 tys. deklaracji PIT-28,
- 203 tys. deklaracji PIT-38,
- 127 tys. deklaracji PIT-36,
- 7 tys. deklaracji PIT 36L,
- 10 tys. oświadczeń PIT-OP,
- 4 tys. deklaracji PIT-DZ.
Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają szansę ucieszyć się ze swojego zapominalstwa. Skarbówka właśnie przypomniała o ważnej uldze, dzięki której można odliczyć nawet 53 tysiące złotych.

Na takie ulgi można liczyć w ramach PIT
Wielu Polaków zapomina o wielu ulgach, które mogliby wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego. Okazuje się bowiem, że ich lista jest bardzo długa i mogą dotyczyć wielu rzeczy, o których na co dzień nie pamiętamy. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim ulgę na dziecko, rehabilitacyjną, dla młodych czy dla rodzin wielodzietnych.
Nie każdy ma jednak świadomość, że może odliczyć od podatku na przykład domowy Internet. W ten sposób może do nas wrócić nawet 760 złotych kosztów poniesionych w ciągu roku 2024. Wystarczy załączyć rachunki opłacane przez nas przez całe dwanaście miesięcy, co istotne, ulga dotyczy zarówno Internetu stacjonarnego, jak i mobilnego.

Jeszcze więcej środków można odzyskać, jeśli jesteśmy w małżeństwie. Wówczas ulgę można zastosować podwójnie i tym samym, jeśli rachunki na to wskazują, możemy odzyskać nawet 1520 złotych. Co ważne, z ulgi na Internet możemy skorzystać wyłącznie dwa razy rok po roku. Oznacza to, że jeśli użyjemy jej w obecnym rozliczeniu, to powinniśmy zrobić to ponownie za rok — później przepada.
To jednak niejedyna zaskakująca ulga podatkowa, którą możemy zastosować w naszym zeznaniu. Okazuje się, że mogą do nas wrócić nawet 53 tysiące złotych, jeśli tylko spełniamy konieczne warunki. Skarbówka właśnie przypomniała, jak się do tego zabrać.
Zobacz: ZUS przelewa "trzynastki". Kiedy pieniądze trafią na konto? Terminów jest kilka
Te osoby mogą odliczyć nawet 53 tys. złotych
Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała oficjalny komunikat, w którym przypomniała podatnikom o ważnej uldze, którą można zastosować w swoim zeznaniu. Dzięki niej może do nas wrócić naprawdę pokaźna suma pieniędzy, należy jednak spełnić istotne warunki.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć nawet 53 tys. zł, a jeśli ze względu na nasze przychody nie możemy odliczyć wszystkich wydatków w danym roku, możemy to zrobić w kolejnych latach - poinformowała cytowana w komunikacie zastępca szefa KAS podkreśla Małgorzata Krok.
W komunikacie dodano również, że łącznie z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przez nawet sześć lat od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek. Podlegają jej wydatki poniesione na ulepszeniach, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie domu, podgrzewanie wody użytkowej lub zmniejszają straty energii. Wszystkie szczegóły związane z wliczającymi się wydatkami wymienione zostały w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Wydatki te można odliczyć jeśli dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek - czytamy w komunikacie KAS.
W uldze termomodernizacyjnej jest jednak jeden haczyk. Nie można odliczyć w jej ramach tych wydatków, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dodatkowo, jeśli w ciągu trzech lat podatnikowi nie uda się sfinalizować działań termomodernizacyjnych, będzie musiał zwrócić ulgę.
Co więcej, ulgę można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub podatkiem liniowym, albo przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.





































