Zacznie się już jutro, zapamiętasz dobrze datę 8 stycznia. Wielkie zmiany w skierowaniach do lekarza
Z tego artykułu dowiesz się:
Od kiedy będą obowiązywały elektroniczne skierowania do lekarza
Jakie korzyści płyną z e-skierowań
Gdzie znajdziesz swoje skierowania
Skierowanie do lekarza w postaci elektronicznej
Już od jutra (08.01) e-skierowania mają wyprzeć standardowe papierowe skierowanie do lekarza wypisywane ręcznie. Dokument ma wskazywać jedynie rodzaj placówki, do której powinniśmy się udać, jednak nie będzie to konkretny adres, a jedynie rodzaj badania, jakie powinniśmy wykonać.
Wprowadzenie elektronicznego skierowania do lekarza ma na celu m.in. skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że to niejedyne korzyści, które płyną z wprowadzanej zmiany.
Jak wystawiane będzie skierowanie do lekarza?
E-skierowanie lekarz może wystawić podczas konsultacji. Będzie ono miało formę czterocyfrowego kodu, który pacjent może otrzymać na kilka różnych sposobów:
przez SMS-a;
e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje;
wydruk, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza.
Na rządowej stronie pacjent.gov.pl możemy aktywować własne Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu wszystkie skierowania będziemy mieć w jednym miejscu.
W przypadku, w którym nie aktywujemy konta lub nie podamy adresu e-mail, lub numeru telefonu, e-skierowanie otrzymamy w formie wydruku.
Korzyści z elektronicznego skierowania do lekarza
Dzięki elektronicznym skierowaniom do lekarza nie trzeba będzie osobiście dostarczać dokumentu do placówki, w której chcemy umówić wizytę. Wystarczy zadzwonić do wybranej poradni i podczas rozmowy telefonicznej podać otrzymany czterocyfrowy kod oraz numer PESEL.
Ponieważ skierowania będą przetwarzane komputerowo, nie będzie już trzeba wracać do lekarza, w przypadku, gdy dokument byłby nieczytelny.
Kolejną zaletą skierowań elektronicznych jest to, że nie można go w żaden sposób zgubić. Wszystkie elektroniczne skierowania zapisują się natychmiastowo na Koncie Pacjenta. Ponadto świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił.
Elektroniczne skierowania do lekarza mają sprawić, że skróci się czas oczekiwania do lekarza, ponieważ pacjenci będą mogli zapisać się tylko do jednej placówki. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go już przypisać nigdzie indziej.