BiznesINFO.pl
Składka zdrowotna w górę. Zapłacimy prawie 200 zł więcej.

Biznes Info

Składka zdrowotna już nie 381 zł. Rząd szykuje wzrost do 509 zł

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Składka zdrowotna w Nowym Ładzie Prawa i Sprawiedliwości ma wzrosnąć nawet do 600 zł. Nowe stawki składek zdrowotnych mogą uderzyć przede wszystkim w przedsiębiorców, a podatki sprawić, że samozatrudnienie będzie mniej opłacalne niż umowa o pracę. Rząd ni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób rząd chce zreformować składkę zdrowotną

  • W jaki sposób wpłynie to na przedsiębiorców

  • Jaki stosunek do składki zdrowotnej mają Polacy

Składka zdrowotna ze zmianami, czyli polski New Deal w akcji

Zapowiadany od dłuższego czasu i przesuwany w czasie przez COVID-19, "Nowy Ład" rządu Zjednoczonej Prawicy ma zrewolucjonizować kraj. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku, emerytury bez podatku oraz zmiany w składce zdrowotnej to tylko część pomysłów premiera Mateusza Morawieckiego.

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że rewolucja rządu może uderzyć w samozatrud3nionych, dla których taka forma jest o wiele korzystniejsza niż umowa o pracę. Jednym z pomysłów "Nowego Ładu" jest mocne ograniczenie lub całkowita likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT.

Obecnie płacimy 9 proc. składki zdrowotnej od pensji, ale od podatku możemy odliczyć 7,75 proc. Gdyby rząd wycofał możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, znacznie spadłby miesięczny dochód netto. Z kolei jeśli rząd 7,75 proc. zredukowałby do 5 proc., wówczas pensja mogłaby spaść nawet o kilkadziesiąt złotych.

Rewolucja w składce zdrowotnej dotknęłaby przedsiębiorców, którzy 9 proc. wyliczają ryczałtowo - obecnie od kwoty 4,2 tys. zł. Opłacanie składki zdrowotnej od całego dochodu lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia doprowadzi do ogromnych strat.

Łukasz Kozłowski w rozmowie z money.pl wylicza, że za "Nowy Ład" zapłacą głównie przedsiębiorcy, natomiast dr Aleksander Łaszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich wskazuje na redukcję różnic między poszczególnymi formami zatrudnienia.

[EMBED-11]

Zmiany w systemie podatków i opłat, a w szczególności zmiany w materii składki zdrowotnej odczuć najmocniej mają osoby na samozatrudnieniu. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą już obecnie 381,81 zł składki zdrowotnej miesięcznie. Jeśli "Nowy Ład" wprowadzi składkę wyliczaną od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, koszt składki zdrowotnej podskoczyłby o niemal 130 zł do poziomu 509 zł na miesiąc.

Składka zdrowotna oczami Polaków

Do płacenia składek zdrowotnych nie są przekonani Polacy. Według informacji podanych przez Strefę Biznesu, zaledwie co czwarty Polak uważa, że rząd powinien podnieść składkę zdrowotną. Takiego zdania najczęściej są osoby w wieku 30-39 lat z wyższym wykształceniem i mieszkające w dużych miastach kraju.

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce w rozmowie z portalem podkreśla, że gdyby badanie przeprowadzono przed pandemią koronawirusa, jeszcze mniejsza część społeczeństwa skłaniałaby się ku podwyżkom składek zdrowotnych. Polacy w kwestii służby zdrowia są bardzo sceptycznie nastawieni.

Duża część społeczeństwa odbiera składki zdrowotne jako niepotrzebny wydatek na rzecz państwa, który de facto odbiera im pieniądze. Co więcej, Polacy uważają, że podwyższenie składki zdrowotnej nic nie zmieni.

Warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z krajów, który wydaje najmniej pieniędzy na ochronę zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że Polacy nie lubią danin, a starsi obywatele przekonani są, że podwyżka składki zdrowotnej to sprzeniewierzone pieniądze, ale to właśnie nasz rząd przeznacza jedną z najmniejszych części PKB na NFZ.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >