BiznesINFO.pl Finanse Składki ZUS dla przedsiębiorcy. Co pracodawca opłaca za pracowników?
pixabay.com

Składki ZUS dla przedsiębiorcy. Co pracodawca opłaca za pracowników?

22 marca 2022
Autor tekstu: Anna Przedpełska

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma obowiązek rozliczać za nich składki przez czas trwania stosunku pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (też spółdzielczej), mianowania, powołania i wyboru. Ponadto zleceniodawca umowy zlecenie opłaca składki zleceniobiorcy tak jak przy umowie o pracę, chyba że zleceniobiorca jest objęty ubezpieczeniem społecznym z innego tytułu.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są finansowane wspólnie przez pracownika i pracodawcę albo przez samego pracownika lub pracodawcę. Oblicza się je procentowo od podstawy wymiaru – różnej dla ubezpieczeń społecznych i dla ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakie składki rozliczamy za pracownika?

Pracownik objęty jest składkami na ubezpieczenia:– emerytalne,– rentowe,– wypadkowe,– chorobowe,– zdrowotne,– Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS),– Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP),– Fundusz Emerytur Pomostowych (za pracowników, pracujących w szczególnych warunkach lub wykonujących prace o szczególnym charakterze, urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Jaka jest wysokość składek?

Składki oblicza się procentowo od odpowiedniej podstawy wymiaru.Wynoszą one:– składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne,– składka na ubezpieczenia rentowe – 8% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne,– składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne,– składka na ubezpieczenie wypadkowe – zależy od liczby ubezpieczonych oraz branży (jeśli ubezpieczasz nie więcej niż 9 osób, składka jest równa 1,67% podstawy wymiaru),– składka na FP i FS – łącznie 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne,– składka na FGŚP – 0,1% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne,– składka zdrowotna – 9% podstawy wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne .

Jak obliczamy składki za pracownika

Kwotą, od której oblicza się wysokość składki na ubezpieczenia społeczne, czyli podstawą wymiaru tych składek, jest wynagrodzenie brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi, jaki otrzymał pracownik.Do podstawy wymiaru składek nie wliczamy natomiast wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia (choroba zakaźna), zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.Jeżeli wynagrodzenie jest określone inaczej niż kwotowo (stawka godzinowa, prowizyjnie) to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Składka zdrowotna – inna podstawa wymiaru

Składka zdrowotna wynosi 9% wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – nie podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne. Na czym polega różnica? Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika otrzymamy, kiedy od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne odejmiemy łączną kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez pracownika. A więc: wynagrodzenie brutto minus 13,71% (składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracownika).

Obserwuj nas w
autor
Anna Przedpełska

Anna Przedpełska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat