BiznesINFO.pl Finanse Sklepy zaczynają wprowadzać dodatkowe opłaty. Przygotujcie portfele
Domena publiczna

Sklepy zaczynają wprowadzać dodatkowe opłaty. Przygotujcie portfele

3 sierpnia 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

W Polsce za reklamówkę foliową trzeba zapłacić. Wyjątkiem od tej reguły są “zrywki”, czyli cienkie torby foliowe, dostępne z reguły przy stoiskach z owocami i warzywami. Serwis dlahandlu.pl informuje, że klienci używają ich niezgodnie z przeznaczeniem, co ma swoje konsekwencje.

Dodatkowe opłaty

Wiele osób zaopatruje się w swoje torby do pakowania zakupów. Jest to duża wygoda i oszczędność, bo w Polsce za reklamówkę foliową trzeba płacić . Opłat nie trzeba uiszczać wyłącznie za „zrywki”, które dostępne są na działach z owocami, warzywami, pieczywem i produktami sprzedawanymi na wagę.

Okazuje się jednak, że wiele osób używa darmowych reklamówek do zapakowania innych produktów , a nawet całych zakupów. Sieci handlowe chcą z tym walczyć.

Biedronka w tarapatach. Firmie grozi ogromna kara, chodzi o popularną promocję

Auchan, E.Leclerc i Carrefour już wprowadzają takie opłaty

Serwis wiadomoscihandlowe.pl podaje, że sieci handlowe zaczęły wprowadzać opłaty za lekkie torby foliowe . Takie informacje można znaleźć w sklepach Auchan , E.Leclerc i niektórych sieci Carrefour .

Klienci Auchan na tablicach w okolicy stoisk z pieczywem i warzywami są informowani, że “zrywki” są bezpłatne wyłącznie , kiedy są przeznaczone do sprzedaży żywności sprzedawanej luzem.

Klient, który zapakuje do niej pomarańcze czy bułki nie będzie obciążony opłatą dodatkową. Natomiast gdy zapakuje do niej np. jogurt , może zostać ona doliczona. W Auchan za „zrywkę” użytą niezgodnie z przeznaczeniem naliczane jest dodatkowo 25 groszy .

Dramatyczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce. Branży grożą masowe bankructwa.

Posłowie apelują

Serwis dlahandlu.pl informuje, że w tej sprawie grupa posłów (Michał Gramatyka, Tomasz Zimoch, Paulina Hennig-Kloska, Mirosław Suchoń, Paweł Zalewski) zwróciła się z zapytaniem do ministerstwa klimatu .

Posłowie wskazują m.in., że ani ustawa o systemie kaucyjnym, ani dyrektywa antyplastikowa nie obejmują tego popularnego rodzaju odpadu . Zauważają również, że z tytułu opłaty recyklingowej do budżetu wpływa ok. 175 mln zł rocznie i pytają o to, jaka część z tych środków przeznaczana jest na edukowanie społeczeństwa na temat szkodliwego wpływu takich torebek na środowisko.

Znana sieć zamyka sklepy. W zeszłym roku zniknęło 80 placówek
Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat