Sky Tower idzie na sprzedaż. "Wieża Czarneckiego" ma burzliwą historię
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Dlaczego Sky Tower zostanie sprzedany
-
Jaka historia kryje się za największym budynkiem w Polsce
-
Co kryje w sobie Sky Tower
Sky Tower na sprzedaż
Sky Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce w dwóch kategoriach: najwyższego budynku do dachu i najwyższy budynek do najwyżej położonego piętra.
“Sky Tower został stworzony, by zachwycać i zapewniać mieszkańcom możliwie najwyższy komfort. Jest pionierem, który odważnie wytycza nowy kierunek. Nowoczesny, doskonale wyposażony stał się symbolem nowego, dynamicznego Wrocławia - miasta, które odgrywa coraz większą rolę w Europie. Z okien jego apartamentów rozpościera się wspaniały widok na tętniącą życiem aglomerację” - reklamuje się wrocławski gigant.
Inwestycja z rozmachem
Sky Tower to prawdziwy kolos. Mierzy aż 212 m wysokości, na których rozmieszczonych jest 51 pięter. Ponad 54 tys. metry kwadratowe są przeznaczone na wynajem, choć budynek nie jest w pełni wykorzystywany. Jak podaje portal money.pl, aktualnie zajęte jest ok. 84 proc. powierzchni.
Budynek podzielony jest na 3 części: czterokondygnacyjny podest, gdzie znajduje się galeria handlowa i kręgielnia; 51-kondygnacyjną wieżę, gdzie na piętrach 28-48 mieszczą się 184 apartamenty, a na niższych poziomach znajdują się przestrzenie biurowe oraz 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, gdzie znajdziemy kolejne 52 apartamenty i biura.
Burzliwa historia
Jak to zwykle bywa z tak potężnymi inwestycjami, również za budynkiem Sky Tower kryje się niezwykle burzliwa historia, w której jedną z głównych ról odgrywa Leszek Czarnecki - niegdyś jeden z najbogatszych Polaków.
Czarnecki chciał poprzez swoją firmę LC Corp wybudować we Wrocławiu budynek, który zachwyci wszystkich swoją wielkością, rozmachem i przepychem. Inwestycja nie została jednak tak przychylnie odebrana przez samych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, którzy narzekali na jego kształt i skarżyli się, że nie pasuje do otoczenia.
Sama budowa Sky Tower nie należała do najłatwiejszych, ponieważ przypadła na czasy kryzysu finansowego, przez co prace musiały zostać wstrzymane na kilka miesięcy. Zmieniono wówczas projekt budynku, zmniejszając jego finalną powierzchnię. Budowę wrocławskiego giganta zakończono w 2012 roku.
Po tym jak Leszek Czarnecki pozbył się swojego deweloperskiego biznesu w związku z problemami na rynku bankowym, Sky Tower trafił w ręce firmy Develia, która teraz zamierza budynek sprzedać.
Wycena budynku mocno spadła
Wydawałoby się, że nikt nie chciałby pozbywać się tak wielkiej inwestycji, jednak nic bardziej mylnego. Jak podaje portal money.pl, wycena rynkowa prestiżowego wieżowca mocno spadła. Obecny właściciel nieruchomości - firma Develia, dokonała pod koniec roku korekty wartości Sky Tower na prawie 33 mln euro, czyli niecałe 150 mln zł.
"Zmiana sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych, która jest efektem pandemii COVID-19, wpłynęła na wyceny nieruchomości komercyjnych należących do grupy Develia” - przyznał cytowany przez portal deweloper.