Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Ślepe wieże dookoła świata. Tajemnicze konstrukcje są wszędzie, mają zaskakujące zadanie
Michał Górecki
Michał Górecki 22.07.2024 23:54

Ślepe wieże dookoła świata. Tajemnicze konstrukcje są wszędzie, mają zaskakujące zadanie

Elevator test tower
Fot. Hitachi Elevator&Escalator/Google Maps

Sięgają nawet 350 metrów, reprezentują osobną branżę, a firmy inwestują w nie miliony. Lista tych obiektów grupuje 28 nieruchomości dookoła świata. Jedna istniała nawet w Polsce. Do czego służą tajemnicze, potężne, ślepe - pozbawione okien - wieżowce?

Ślepe wieże. Nie mają okien, liczą nawet 300 metrów. Do czego służą?

O konstrukcjach, które od lat 60. powstają po czterech stronach świata pisze m.in. serwis komputronikswiat.pl, wymieniając najpopularniejsze z nich: w Japonii, Niemczech-Wirtemnergii, a nawet Polsce. Trudno oszacować, który z budynków był pierwszy - nieoficjalnie wymienia się tu konstrukcję firmy ze Stanów Zjednoczonych Dover Corporation, a ulokowaną w stanie Missisipi już w 1964 r. Wiadomo natomiast, która jest najwyższa; 350-metrowa KONE High-Rise Test Tower, powołana do życia przez firmę z Finlandii. Wszystkie mają jeden cel.

Masz Thermomixa? Cena abonamentu mocno pójdzie w górę

Wieże bez okien. Służą do przeprowadzania testów

Te konstrukcje reprezentują zupełnie osobną branże - testowania wind. Nieruchomości stawiają różne firmy; przez chińskie Hitachi, południowokoreańskiego Hyundaia czy szwajcarski Schindler Group lub Mitsubishi (Inazawa w Japonii). 

bedenia wittenbergia.png
Źródło: Google Maps/Niemcy - Wirtembergia

Zwykle wieża mają od 100 do 200 metrów, choć rekordzista przekroczył już 300 metrów, wszystkie są projektowane po to, by inżynierowie mogli ocenić limity naprężeń i zmęczenia określonych materiałów konstrukcyjnych, elementów składowych windy. Jak czytamy na stronach internetowych firm założycielskich, testy zwykle zapewniają niezawodność w docelowym używaniu, a w każdym razie do niej zbliżają.

Polska miała swoją ślepą wieżę

Serwis komputerswiat.pl zwraca uwagę na fakt, że i Polska miała swoją delegację wieżowców wybudowanych dla jednego mieszkańca - windy. Choć dziś już nie istnieje, podobna wieża istniała w Warszawie przy ul. Postępu 12. Jej wyburzanie rozpoczęło się w 2016 r. - jej miejsce zajęły biurowce.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty