BiznesINFO.pl Polska i Świat Politycy podpisali pakt ponad podziałami. Więcej pieniędzy na służbę zdrowia
Biznesinfo.pl

Politycy podpisali pakt ponad podziałami. Więcej pieniędzy na służbę zdrowia

8 października 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Służba zdrowia w końcu priorytetem polityków

Służba zdrowia ma szansę na wyjście z dramatycznej sytuacji? Z inicjatywy "Dziennika Gazety Prawnej" politycy czterech komitetów podpisali tzw. Pakt dla Zdrowia 2030, w którym zamieszczono priorytety zdrowotne na najbliższe lata. Negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy. Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi – niezależnie od partyjnych podziałów – mają razem głosować - informuje we wtorek 8 października “DGP”.

Pakt dla Zdrowia 2030

W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych. Ponadto, politycy zgodzili się, że niezbędne jest podniesienie nakładów na kształcenie większej liczby kadry medycznej, a także wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach. Kolejnym pomysłem, który został uznany za  istotny w poprawie sytuacji służby zdrowia to utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. W Pakcie zawarto również punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych. “Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem” – podaje dziennik.

Wszystkie punkty podpisanego przez polityków Paktu Zdrowia 2030 przedstawiają się następująco:

1. Podniesienie nakładów na zdrowie do średniej unijnej

2. Stworzenie Funduszu Opiekuńczego

3. Zwiększenie liczby miejsc dla studentów studiów medycznych. Zwiększenie nakładów na kształcenie.

4. Wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach

5. Zwiększenie dostępności leków na choroby rzadkie

6. Wprowadzenie obowiązku badań profilaktycznych przy wykorzystaniu ogólnodostępnych zasobów

7. Gwarancja opieki stomatologicznej dla każdego dziecka

8. Wyższy standard szczepień dzieci

9. Dostosowanie działania szpitali do potrzeb zdrowotnych mieszkańców

10. Zwiększenie roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia

11. Wprowadzenie opieki środowiskowej (w miejscu zamieszkania) w psychiatrii dziecięcej.

„DGP” przekazała, że Pakt został podpisany przez: ministra Łukasza Szumowskiego (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa sztabu wyborczego SLD Roberta Biedronia.

– Brak kształcenia nowych kadr, finansowanie, które nie było dostosowane do zasobów, jakie mamy i do zmieniających się potrzeb zdrowotnych Polaków. Ta kryzysowa sytuacja pokazuje, iż należy wyjść poza rywalizację polityczną. Musi się to stać dziedziną współodpowiedzialności i współpracy ponadpartyjnej. Tylko w ten sposób uda się wprowadzić zmiany w szybkim tempie – mówi Gazecie Prawnej Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat