Polska 2050 czarnym koniem kolejnych sondaży. Koalicjanci PiS poza Sejmem
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak prezentuje się rozkład sił w parlamencie według najnowszego sondażu
-
Czy PiS ma szansę utrzymać władzę przy okazji następnych wyborów
-
Czy jest szansa na porozumienie między Szymonem Hołownią a Koalicją Obywatelską
Sondaż nie pozostawia złudzeń
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRIS dla "Faktu" rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące władzy w Polsce. Wciąż największym poparciem cieszy się rządzące Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże czy to wystarczy, aby utrzymać to, co cenniejsze od pieniędzy w rękach?
Niestety, ale tutaj może pojawić się problem, gdyż koalicjanci PiS znaleźli się poza Sejmem. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry uzyskałaby 1,2 proc., natomiast Porozumienie Jarosława Gowina 1 proc., a to nawet nie jest granica progu wyborczego.
Mimo wszystko oponenci władzy nie mogą spać spokojnie. Nie od dziś wiadomo, że Jarosław Kaczyński tak łatwo broni nie składa , a politykiem także jest bardzo sprawnym. W wyborach w 2019 r. członkowie obu partii wystartowali z list Prawa i Sprawiedliwości, a to zaowocowało dobrze nam znanym rządem Zjednoczonej Prawicy.
O ile PiS może się cieszyć, ale nie tracić czujności, to Koalicja Obywatelska nadal znajduje się w zapaści. Mowa tutaj nie tylko o odchodzących posłach z szeregów ugrupowania , ale także o wynikach sondażowych , które raz po raz są po prostu kiepskie.
"Opozycja totalna" popularnie zwana tak przez polityków PiS w polskim parlamencie może liczyć na 20 proc. poparcia w sondażu. Niestety, ale wynik na podobnym poziomie utrzymuje się od dłuższego czasu, a KO nie może "przebić się" ponad PiS.
Sondaż a nastroje społeczne
Koalicji Obywatelskiej nie pomogły nawet protesty kobiet oraz strajki związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas poparcie dla PiS-u spadło do zaledwie 25 proc., a opozycji pozostawało na tym samym poziomie.
Nowością na polskiej scenie politycznej może okazać się ugrupowanie Szymona Hołowni - Polska 2050. Z sondażu wynika, że partia polityczna mogłaby liczyć na 13,5 proc. głosów i byłaby trzecią siłą w parlamencie.
"Fakt" zauważa, że Szymon Hołownia mógłby zjednoczyć siły z Koalicją Obywatelską pokonując tym samym Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże czy jest to realny scenariusz do zrealizowania? Wszak tuż po wyroku TK media spekulowały o wielkiej koalicji obu ugrupowań z Lewicą, a nic z tego nie wyszło.
Jeśli już o Lewicy mowa, ta znalazłaby się w Sejmie z sondażowym poparciem na poziomie 7,7 proc. Stałą liczbę swoich zwolenników ma także Konfederacja, gdyż poparcie na poziomie 6,6 proc. utrzymuje się od kilku sondaży.
W ławach sejmowych zasiadłoby także PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5 proc. Ciekawym jest, iż wybory parlamentarne pokazują, że Polacy w głosowaniu kierują się sympatiami partyjnymi, natomiast w przypadku wyborów prezydenckich uruchamia się mechanizm głosowania na konkretnego kandydata, a nie partię . Na kolejne wybory parlamentarne poczekamy jeszcze niecałe trzy lata i do tego czasu wszystko może się zmienić. Przypomnijmy, że start "Nowej Solidarności" zapowiadał także Rafał Trzaskowski.