BiznesINFO.pl Technologie Sony oskarżone o monopol. Gracze domagają się gigantycznego odszkodowania
Fot. Charles Sims / Unsplash

Sony oskarżone o monopol. Gracze domagają się gigantycznego odszkodowania

23 listopada 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Współczesne metody dystrybucji treści, które uległy w ogromnej części całkowitej cyfryzacji, zachęcają producentów do tego, by zawłaszczać kanały sprzedażowe. Dostrzegli to brytyjscy posiadacze PlayStation, którzy żądają od Sony zwrotu części pieniędzy wydanych w PlayStation Store.

Sony oskarżone o nadużywanie pozycji

Producenci urządzeń od lat robią wiele, by zamknąć użytkowników wewnątrz ekosystemów własnych usług. Przykładem są choćby sklepy z aplikacjami mobilnymi, jak App Store na iPhone’ach. Często ich praktyki skutkują dochodzeniami organów zajmujących się zwalczaniem praktyk monopolowych , co niejednokrotnie poskutkowało nałożeniem wysokich grzywien.

Jak donosi Reuters, o praktyki noszące znamiona nadużywania swoich pozycji zostało oskarżone Sony. Pozew zbiorowy wytoczony został w Wielkiej Brytanii przez aż 9 mln osób . Japońska korporacja została oskarżona o stosowanie praktyk monopolowych poprzez wymuszanie na posiadaczach konsol PlayStation nabywania gier i dodatków w oficjalnym sklepie, PlayStation Store.

Playstation 5 - co warto wiedzieć o nowej konsoli od Sony?

Gracze chcą 6,23 mld funtów odszkodowania

W przypadku dystrybucji cyfrowej, a kwestią czasu jest, że ta docelowo zastąpi sprzedaż gier na nośnikach fizycznych, posiadacze PlayStation w całości muszą polegać na ofertach, w których pośredniczy Sony. Firma pobiera tam jednak aż 30-procentowa marżę, przez co tylko 70 proc. pieniędzy trafia do producentów gier . Według graczy jest to więc zawyżanie ceny – gdyby treści można byłoby kupić poza PS Store, cena miałaby być mniejsza.

Pozew został złożony jeszcze w 2022 roku, jednak teraz przyciągnął uwagę Alex Neill, współzałożycielkę i dyrektor wykonawczą firmy Consumer Voice, która zajmuje się reprezentowaniem praw konsumentów. Według niej Sony powinno za swoje praktyki zapłacić odszkodowanie w wysokości 6,23 mld funtów brytyjskich , gdyż właśnie tyle zarobiło na swojej marży w PlayStation Store.

Sprawa będzie kontynuowana

Według przedstawicieli Sony cały pozew od początku do końca jest obarczony wadami, jedna innego zdania są sędziowie brytyjskiego Sądu Apelacyjnego ds. Konkurencji, który rozpatruje sprawę. Zapadła decyzja, że proces będzie kontynuowany z jednym zastrzeżeniem – ubiegać się o zwrot części pieniędzy będą mogli tylko ci gracze, którzy robili zakupy w PS Store do momentu złożenia pozwu w 2022 r.

Źródło: Reuters

Microsoft rozzłościł graczy. Rusza blokada „nieautoryzowanych” akcesoriów gamingowych
Miało być 5 mln sztuk, wyprodukują 10. Ludzie oszaleli na punkcie sprzętu, który jeszcze nie trafił do sprzedaży
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat