BiznesINFO.pl Finanse Za mieszkanie w spadku słono zapłacisz. Zapomnij o uldze
Biznesinfo.pl

Za mieszkanie w spadku słono zapłacisz. Zapomnij o uldze

13 listopada 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Spadek. Kłopotliwe dziedziczenie mieszkania

Spadek może przynieść nam pewne korzyści finansowe, gdy na przykład decydujemy się sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Fiskus jednak już zaciera ręce i wyciąga je po kolejne wpływy z podatków.

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady rozliczenia sprzedawanych mieszkań, domów i działek. Do końca 2018 roku przyjmowało się, że z fiskusem nie musi się rozliczać osoba, która pozbywa się mieszkania, domu lub działki po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Od nowego roku decyduje moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, jak informuje „Rzeczpospolita”. Zmiany te miały ułatwić życie tym osobom, które otrzymały nieruchomości w spadku, ponieważ data ta jest zazwyczaj odległa.

– Okazuje się jednak, że skarbówka zastawiła na nich pułapkę. Jeśli dojdzie do działu spadku i otrzymają więcej niż ich pierwotny udział w dziedziczonej nieruchomości, muszą stosować niekorzystne zasady rozliczenia, co z reguły skończy się zapłatą podatku – mówi w rozmowie z “RP” Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Płacenie PIT-u za sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Dziennik opisuje przypadek kobiety, która po śmierci ojca w 2015 roku ustawowo nabyła jedną trzecią jego majątku. Dwa lata później spadkobiercy zawarli umowę o dział spadku. Wspomnianej kobiecie przypadło kilka nieruchomości, co przekroczyło jej udziały wynikające z dziedziczenia ustawowego. Ma zamiar sprzedać je najpóźniej w następnym roku i uważa, że nie będzie musiała płacić podatku PIT, ponieważ jej ojciec nabył nieruchomości kilkadziesiąt lat temu.

Fiskus jednak zastopował jej plany. Powołując się na art. 10 ust. 7 ustawy o PIT podkreślił, że jeśli w wyniku działu spadku udział danej osoby został powiększony, mamy do czynienia z nowym nabyciem. Na nowo należy przeliczyć pięcioletni termin.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat