BiznesINFO.pl Finanse Przy spadku i darowiźnie zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy. W życie wchodzą nowe przepisy
Biznes Info

Przy spadku i darowiźnie zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy. W życie wchodzą nowe przepisy

26 października 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Podatek od spadku

Sprawy spadkowe nie są zbyt proste. Podatki od spadków i darowizn mogą być potężne, ale według polskiego prawa nie wszyscy muszą je płacić.

Spadki i darowizny są zwolnione z podatku, jeśli dotyczą najbliższej rodziny. Nie ma znaczenia o jak wysokim spadku, czy darowiźnie mowa. Warto jednak wziąć pod uwagę kogo polskie prawo uznaje za najbliższą rodzinę.

Zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn najbliższą rodziną są: małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierbowie, ojczymowie, macochy i rodzeństwo.

O spadku i darowiźnie powinniśmy informować urząd skarbowy

Mimo że od przekazanych darowizn i otrzymanych spadków nie trzeba odprowadzać podatków, o otrzymanych pieniądzach trzeba powiadomić "właściwego naczelnika urzędu skarbowego" - przypomina Wyborcza.

Nie oznacza to wcale, że musimy zdawać sprawę z każdej otrzymanej kwoty. Obowiązek ciąży jedynie nad darowiznami o wartości wyższej niż 9637 zł od jednej osoby w czasie pięciu lat.

Spadek od dalszej rodziny

Pieniądze otrzymane od dalszej rodziny podlegają opodatkowaniu. Trzeba pamiętać, że obowiązuje podział na trzy różne grupy podatkowe, od których zależy skala podatku.

Grupa pierwsza

Należą do niej teściowie, synowa i zięć, a także najbliższa rodzina, jeśli nie zgłoszą otrzymania darowizny do urzędu (wartość otrzymanej darowizny przekroczy 9637 zł w ciągu pięciu lat).

Grupa druga

Grupa druga dotyczy dalszej rodziny, czyli np. zstępni rodzeństwa (potomkowie rodzeństwa) rodzeństwo rodziców: wujkowie i ciocie, stryjowie, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych.

Grupa trzecia

Ta grupa dotyczy wszystkich osób niespokrewnionych, bez względu na stopień zażyłości relacji.

1 . Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2 . Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć 3 . Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Podatku od spadku uniknie kolejna grupa

Na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, podatek ominie członków rodzin zastępczych rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i innych form opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione. Zmiana obowiązuje od dziś i będzie służyła wielu rodzinom, których nie łączą więzy krwi.

Pomysłodawcy zmiany swoją decyzję argumentowali faktem, że dzieci, które wychowywane są w rodzinie zastępczej, czy rodzinnym domu dziecka, spędzają z rodzinami zwykle już całe życie. W bardzo wielu przypadkach wychowankowie traktują swoich opiekunów jak rodziców i odwrotnie - opiekunowie traktują wychowanków jak swoje własne dzieci, przekazała PAP.

— Nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn oceniam jako bardzo pozytywną i długo oczekiwaną. Wyrównuje ona bowiem szanse dzieci wychowywanych w rodzinach zastępczych czy rodzinnych domach dziecka (RDD) z szansami dzieci wychowywanych przez biologicznych rodziców — stwierdziła cytowana przez Gazetę Wyborczą Małgorzata Sobońska-Szylińska, adwokat w Gekko Taxens. Adwokat wyjaśniła też, że wychowankowie spędzają w rodzinach zastępczych przeważnie całe swoje dzieciństwo, a więź, która buduje się między opiekunami a wychowankami, często niczym nie różni się od więzi rodziców z biologicznymi dziećmi.

— Nie było zatem żadnego logicznego wytłumaczenia dla ich odmiennego traktowania w sferze podatku od spadków i darowizn. Dotychczasowe odmienne traktowanie dzieci z rodzin zastępczych lub RDD poprzez zaliczanie ich do III grupy podatkowej w stosunku do swoich wieloletnich opiekunów zastępujących im rodziców można było odbierać wręcz jako wysoce niesprawiedliwe. Od każdej darowizny przekazanej od opiekuna czy spadku musieli oni odprowadzać podatek w pełnej wysokości. Warto zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji nie znajdowały się takie dzieci niezwiązane biologicznie ze swoimi rodzicami, które zostały np. adoptowane lub pochodziły z poprzedniego związku drugiego z małżonków — informowała adwokat.

Ważny testament

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że rodziny zastępcze nie dziedziczą w sposób ustawowy, co oznacza, że rodzice, czy dzieci muszą najpierw oświadczyć swoją wolę w testamencie. Dopiero wtedy majątek przejdzie na wychowanka (lub rodzica), którzy od teraz nie muszą od niego odprowadzać podatku.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat