BiznesINFO.pl Handel Spirytus po 500 złotych. Wzburzeni aptekarze apelują do rządu
Biznesinfo.pl

Spirytus po 500 złotych. Wzburzeni aptekarze apelują do rządu

17 marca 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Spirytus produktem pierwszej potrzeby

Spirytus jest niezbędnym elementem do przyrządzania środków dezynfekcyjnych, których ceny w aptekach wzrosły w ostatnim czasie. Wszystko dlatego, że farmaceuci muszą zmagać się z podwyżką cen za spirytus. W rezultacie tracą na tym i aptekarze i obywatele.

„Im tańszy będzie spirytus, tym tańsze będą produkty do dezynfekcji” – przekonują pracownicy aptek.

Z apelem o tani spirytus zwrócił się do rządzących wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Marek Tomków. We wpisie na Twitterze podkreślił, że apteki dysponują kilkunastoma tysiącami izb recepturowych, z których można sporządzić płyny do dezynfekcji.

W aptekach coraz drożej, na stacjach taniej

Aptekarzy dodatkowo podburzył komunikat ze strony Orlenu, w którym poinformowano klientów, że płyny do higieny rąk będą dostępne na stacjach w cenie 15 zł/1litr. Stanowi to zdecydowaną obniżkę w porównaniu z dotychczasowymi cenami. Jak dotąd można było kupić ten preparat w cenie 95 zł/5 litrów, a potem 49 zł/5 litrów. Tak znacząca obniżka była możliwy dzięki wykorzystaniu tańszego etanolu o jakości farmakopalnej – podaje Gazeta Wyborcza.

Dostępu do taniego spirytusu żądają apteki, które w dużej mierze odpowiadają za dystrybucję i sprzedaż płynów do dezynfekcji. Na ten moment mają do dyspozycji surowce z hurtowni farmaceutycznych, gdzie ceny zdecydowanie wzrosły w ostatnim czasie. Orlen nie musi zabiegać o produkty z takich hurtowni i dlatego może pozwolić sobie na tak niską cenę za środki dezynfekcyjne.

Aptekarze domagają się tańszego spirytusu

Z uwagi na te rozbieżności w zasadach Związek Pracodawców Aptecznych "PharmaNET" apeluje o możliwość zakupu spirytusu w sklepach lub hurtowniach niefarmaceutycznych. Zdaniem ekspertów bez tej zmiany apteki będą produkowały niewystarczające ilości płynów. Co więcej, ceny za te preparaty będą nadal rosły. Taka sytuacja nie przysłuży się nikomu – przekonuje Marek Piskorski, prezes PharmaNET.

Poza postulatem o tani spirytus farmaceuci żądają także rozszerzenia katalogu środków dezynfekcyjnych, które można przygotowywać w aptekach m.in. o wyroby medyczne, produkty kosmetyczne i biobójcze. Dzięki temu wzrośnie ilość płynów na rynku, co także korzystnie wpłynie na ich cenę – twierdzi Piskorski.

Na ten moment wniosek aptekarzy pozostaje bez odpowiedzi ze strony resortu zdrowia.

Coraz więcej ludzi kupuje spirytus

W sklepach jest coraz mniej nie tylko płynów do dezynfekcji, ale i samego spirytusu. Zgodnie z szacunkami Centrum Monitorowania Rynku w pierwszym tygodniu marca Polacy wydali na spirytus prawie cztery razy więcej niż przedtem.

Wykupywanie tego produktu ze sklepów ma związek z tym, że wielu obywateli decyduje się na samodzielne przygotowanie środków do higieny rąk w domu.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat