Spis powszechny rusza w kwietniu. Każdy Polak musi wziąć udział
Z tego artykułu dowiesz się:
-
W jakim terminie zostanie zorganizowany Narodowy Spis Powszechny
-
Jakie pojawią się pytania
-
Jaka kara grozi za uchylanie się od obowiązku
Narodowy Spis Powszechny rusza już 1 kwietnia
Narodowy Spis Powszechny to badanie, które raz na dziesięć lat przeprowadza GUS . Dzięki niemu instytucja pozyskuje szczegółowe informacje na struktury demograficznej i ekonomicznej kraju. - Obowiązek przeprowadzenia spisu powszechnego wynika zarówno z krajowych, jak i międzynarodowych zobowiązań Polski - oznajmiła Ewa Bolesławska z GUS.
W tym roku spis powszechny rusza 1 kwietnia i z uwagi na pandemię potrwa do 30 września. Onet podaje, że badania uzupełniające po ewidencji zakończą się 31 grudnia 2021 r. Spis Powszechny to obowiązek każdego Polaka. Za odmowę udziału grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł.
Sytuacja epidemiczna sprawiła, że tegoroczny spis powszechny będzie inny niż wszystkie. Główną platformą zbierania danych będzie formularz internetowy na oficjalnej stronie gov.pl. Co z osobami, które nie mają dostępu do sieci? Mogą wziąć udział w ankiecie telefonicznej (pod numerem 22 279 99 99). W wyjątkowych sytuacjach obywateli odwiedzą rachmistrzowie . Jednak niemożność uzupełnienia ankiety internetowej należy zgłosić pracownikom GUS w nieprzekraczalnym terminie 31 sierpnia 2021 r.
- Rachmistrzowie będą się kontaktowali bezpośrednio z osobami, które nie spiszą się innymi metodami przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego. [ … ] Zostaną w pełni zabezpieczeni odpowiednimi środkami ochrony osobistej, niemniej możliwość prowadzenia wywiadów bezpośrednich rozważana będzie tylko w szczególnych przypadkach i okolicznościach - przekonywała przedstawicielka GUS.
Jeżeli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na wizytę, rachmistrzowie będą kontaktowali się z obywatelami telefonicznie. Niewykluczone, że tak właśnie będzie - trzecia fala się rozpędza, a zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, może potrwać nawet dwa miesiące. Jednak przełożenie spisu powszechnego nie wchodzi w grę.
[ EMBED-11 ]
Narodowy Spis Powszechny - przykładowe pytania
Zanim rozpoczniemy wypełnianie ankiety warto zapoznać się z pytaniami, ponieważ niektóre z nich mogą wymagać pozyskania dodatkowych informacji. Na stronie spis.gov.pl widnieje 9 obszarów tematycznych: dane osoby, ustalanie adresu zamieszkania, osoby w mieszkaniu niebędącym mieszkaniem zbiorowego zakwaterowania, osoby przebywające za granicą, relacje rodzinne, kwestionariusz mieszkania, kwestionariusz osobowy, kwestionariusz osobowy emigranta krótkookresowego i długookresowego.
Jakie pytania się pojawią? O wiek, wykształcenie, czas i rodzaj pracy, warunki mieszkanie i relacje rodzinne. Dla przykładu trzeba będzie wskazać, czy pod danym adresem mieszkają także inne osoby. Spis powszechny zawiera także szczegółowe pytania na temat osób zameldowanych w danym lokalu, które w ostatnim czasie przebywały za granicą. Trzeba będzie udostępnić jej nowy, zagraniczny adres zamieszkania, dlatego warto przygotować się wcześniej.
Co ciekawe, spis powszechny zbiera także informacje na temat wyznania religijnego i pozostawania w związku niesformalizowanym. Przy tych zagadnieniach można jednak zaznaczyć opcję „nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
Portal gminadobre.pl podaje, że rachmistrzowie mogą zadawać tylko te pytania, które zostały udostępnione na stronie internetowej. To kolejny dobry argument, aby zapoznać się z nimi wcześniej.
Spis powszechny ma służyć jako niezbędne źródło informacji administracji publicznej, instytucji naukowych i badawczych, szkół wyższych i mediów. Dane zbierane w ramach ewidencji są chronione tajemnicą statystyczną.