BiznesINFO.pl Polska i Świat Spis powszechny już trwa. Czas na spełnienie obowiązku masz do 30 września
biznesinfo.pl

Spis powszechny już trwa. Czas na spełnienie obowiązku masz do 30 września

12 kwietnia 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Spis Powszechny - o co w nim dokładnie chodzi i w jakim celu jest przeprowadzany? Choć spisywać można się od niedawna, pytań i kontrowersji wokół akcji narosło sporo. O co zapytają nas w ankietach i czy nasze dane są bezpieczne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Spis Powszechny

  • Kto musi wziąć w nim udział

  • Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć

Spis Powszechny 2021 trwa

Spis Powszechny ruszył całkiem niedawno, a już zdążył obrosnąć wieloma kontrowersjami. Polacy zastanawiają się przede wszystkim, czy ich dane są bezpieczne i czy w ogóle muszą wziąć udział w spisie. Zanim odpowiemy na te pytania, warto zastanowić się, czym ten spis jest.

Spis Powszechny służy temu, by dać jakiś obraz tego, jak żyje się w Polsce - ilu jest Polaków, kim są, jak żyją?

Główny Urząd Statystyczny organizuje Spis Powszechny co dekadę, wówczas każdy ma obowiązek wziąć w nim udział.

Dane, które zostawiamy w ankiecie, są później wykorzystywane. Na ich podstawie Ministerstwo Finansów może np. ustalić dotacje dla gmin, Ministerstwo Zdrowia może planować środki przeznaczone na dotację, itd.

Kiedy trzeba się wpisać

Narodowy Spis Powszechny 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Od tego dnia mamy czas do 30 września 2021 roku, by wziąć w nim udział.

Warto pamiętać o tym, że każdy ma obowiązek wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku, będą musiały zapłacić wysoką karę - aż 5 tys. zł.

Jak się dopisać do Spisu Powszechnego

W bieżącym roku główną metodą dopisywania się do Spisu Powszechnego jest tak zwany samospis internetowy - samodzielne wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Spisu. Do serwisu można zalogować się przez Profil Zaufany, bankowość elektroniczną lub podając numer PESEL.

Osoby, które nie mają komputera i nie mogą dopisać się do Spisu Ludności, mogą udać się do swojego urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie uzyskają dostęp do specjalnie przygotowanych stanowisk komputerowych.

Możliwe jest także spisanie się przez telefon. Trzeba wówczas zadzwonić na infolinię – pod numer 22 279 99 99. Ważne jest to, że udział w Narodowy Spis Powszechny można zainicjować wyłącznie samodzielnie - nikt w związku ze Spisem Powszechnym nie będzie do nas dzwonił. Jeśli otrzymamy jednak taki telefon, powinniśmy od razu się rozłączyć, ponieważ oznacza to, że ktoś chce wykraść nasze dane.

Pytania w Spisie Powszechnym

Pytania w Spisie Powszechnym zdążyły wzbudzić już sporo kontrowersji. W ankiecie pytani jesteśmy przede wszystkim o miejsce zamieszkania i jego status prawny, poziom wykształcenia, relacje rodzinne i gospodarstwo domowe, migracje wewnętrzne i zewnętrzne, aktywność ekonomiczne, czy przynależność do wspólnoty religijnej.

W Spisie Powszechnym powinno się podawać informacje zgodne z prawdą, na niektóre pytania można jednak odmówić odpowiedzi . Nie powinno się jednak kłamać, bo za to grozi kara - grzywna, ograniczenie wolności, czy pozbawienie wolności aż na 2 lata.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat