Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, MFW zakończył przegląd polskiej gospodarki za 2022 r., w którym pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki oraz perspektywy jej dalszego wzrostu.
PKB rośnie
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje wzrost produktu krajowego brutto (PKB) na poziomie 0,3% w 2023 roku , a dzięki ożywieniu w kolejnych latach wzrost wyniesie 2,4% w roku 2024 oraz 3,7% w 2025.
Dług sektora rządowego
Jak podaje MF, w ocenie Funduszu dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku pozostanie na poziomie ok. 50% PKB , a deficyt sektora wyniesie 4,5% PKB . Zdaniem MFW Polska stoi obecnie w obliczu nowej presji fiskalnej w postaci zwiększonych wydatków na obronę, niższych dochodów podatkowych i wyższych kosztów obsługi długu.
Sektor bankowy, transformacja energetyczna
Fundusz pozytywnie ocenia stabilność sektora bankowego w Polsce. Potencjalnym wyzwaniem jest m.in. ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych.
Według MFW osiągnięcie celów transformacji energetycznej przez Polskę będzie wymagało istotnych działań, zwłaszcza w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii. Priorytetem powinno być odejście od węgla, rozważenie wprowadzenia podatku węglowego oraz wzrost udziału energii odnawialnej.
źródło: MF