Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP. Co dalej z ratami kredytów?
Michał Górecki
Michał Górecki 03.07.2024 14:52

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP. Co dalej z ratami kredytów?

NBP, Adam Glapiński
Fot. NBP

Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obradowała m.in. ws. wysokości stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu nastroje rynku przed kolejną decyzją RPP są minorowe; prezes NBP wyraźnie podtrzymuje jastrzębią politykę kształtowania poziomu stóp procentowych i przekonuje, że najwcześniej zmiany pojawią się z początkiem roku 2025. Ale lipcowe posiedzenie się odbyło, a decyzje zapadają. Jakie?

Stopy procentowe w Polsce: decyzja RPP, lipiec 2024

Stopy procentowe w Polsce w lipcu. RPP właśnie podjęła decyzję: stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Główna wciąż wynosi 5,75 proc.

Nadzieje na szybką ulgę dla kredytobiorców przygasły już po deklaracji z czerwcowego posiedzenia RPP. Prezes Adam Glapiński wyraźnie zaznaczył, że nastrojów do obniżania kursu nie ma, a najwcześniej na podobny ruch powinniśmy liczyć dopiero w 2025 r. 

Zobacz też: Kiedy euro? Jest data

Polityka RPP z początkiem roku dziwiła polski komentariat ekonomiczny, zwłaszcza w zestawieniu z decyzjami Europejskiego Banku Centralnego, który swoje stopy już w czerwcu zdążył obniżyć. Kolejne posiedzenia w kwietniu, maju i czerwcu nie przyniosły jednak zmian. W efekcie przed lipcową decyzją RPP rynek nie wyczekiwał przełomu; w nastrojach spójni są analitycy największych polskich banków.

Zrzut ekranu 2024-07-03 134901.png
Źródło: NBP

Adam Glapiński, odnosząc się do treści minionych posiedzeń RPP mówił, że w radzie nie ma gotowości na obniżki. Tu kluczowe są wskaźniki inflacyjne, które - choć w czerwcu, o dziwo - zachowały się w okolicach celu NBP, jednak rynek przebiera nogami przed efektami podwyżek cen pądu, które obowiązują nas już od 1 lipca. Tymczasem jasne jest, że stopy procentowe mogłyby spadać dopiero w momencie, kiedy inflacja zatrzyma się na stabilnym poziomie ok. 2,5 proc. Co więcej, Glapiński wprost przyznał też, że jeśli inflacja będzie wymykać się spod kontroli i w II. połowie 2024 r. nagle rosnąć, RPP pomyśli nad podniesieniem stóp, co koszty kapitału jeszcze podniesie.

Więcej o prawie: Masz kredyt? Fatalne prognozy analityków

Nowy podatek na obronność. Chodzi o zagrożenie z Rosji. Ile zapłacimy?

Stopy procentowe w Polsce, lipiec 2024. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Najnowszy komunikat RPP z środy 3 lipca potwierdził przypuszczenia; stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że wynoszą obecnie: referencyjna - 5,75 proc. w skali rocznej, lombardowa - 6,25 proc., depozytowa - 5,25 proc., redyskontowa weksli - 5,80 proc., dyskontowa weksli - 5,85 proc. 

Tradycyjnie dzień po decyzji RPP, w czwartek 4 lipca, prezes NBP Adam Glapiński oceni bieżącą sytuację ekonomiczną w Polsce podczas konferencji prasowej zaplanowanej na godzinę 15.00. Relację z konferencji znajdziesz na biznesinfo.pl. 

Stopy procentowe. Co to znaczy?

Stopy procentowe to inaczej koszt pieniądza. Wskaźnik szczególnie istotny dla wszystkich kredytobiorców w Polsce pozostaje wysoki i niezmienny od 5 października 2023 r.: 5,75 proc. (referencyjna, główna). Im niższe stopy procentowe, tym niższy koszt kapitału, czyli osoby go pożyczające (w formie kredytu/pożyczki) zapłacą mniej. Obniżenie stóp procentowych może prowadzić do wzrostu inflacji, ale zyskiem jest poszerzenie potencjału inwestycji. Obecna polityka NBP skupia się jednak na trzymaniu inflacji możliwie najbliżej celu.