Stopy procentowe w Polsce. RPP właśnie podjęła decyzję
Pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest już za nami. Prognozy analityków były różne. Kamil Pastor z PKO BP twierdził na łamach PAP, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Podobnego zdania byli ekonomiści banku Santander. Teraz już wiemy, że ten scenariusz się nie sprawdził.
Stopy procentowe w listopadzie. Tło sprawy
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów inflacja CPI spadła w październiku poniżej 7 proc., osiągając tym samym najniższą wartość od dwóch lat . Jeszcze wczoraj Mateusz Czyżkowski, analityk XTB tłumaczył, że fakt ten przemawia za kontynuacją obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony przypomniał, że niebawem może nas czekać zmiana rządu, a to oznacza, że nie wiadomo, jaka będzie przyszła polityka względem np. obecnych tarcz anty-inflacyjnych, które niewątpliwie mają spore znaczenie dla kształtowania się cen rynkowych.
RPP zdecydowała ws. stóp procentowych
Stopy procentowe wpływają zarówno na wysokość rat kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, jak i na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. W rezultacie grono osób wyczekujących najnowszych ogłoszeń RPP jest dość szerokie.
Dzisiejszą decyzję RPP możemy uznać za zaskakującą – stopy procentowe NBP pozostały bez zmian. I tak, stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. w skali rocznej , stopa lombardowa – 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa – 5,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli –5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli – 5,85 proc. w skali rocznej. Bartłomiej Mętrak, analityk XTB wyjaśnia w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo, że na decyzję RPP trzeba patrzeć ze świadomością, że jej członkowie mieli już wgląd w najnowsze projekcje inflacji CPI aż do 2026 roku i to właśnie one mogły przeważyć za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie.
Perspektywy na rok 2024 i 2025 mogą nie być już tak zadowalające, a co więcej osiągnięcie celu inflacyjnego może przesunąć się na kolejny 2026 rok. Przed ogłoszeniem decyzji złoty zachowywał się względnie słabo. Polska waluta była jedną z najsłabszych w pierwszej części dnia, USDPLN zyskiwał 0,50% natomiast EURPLN nieco mniej dalej 0,23% na plusie. Jednak początkowy gorszy sentyment został szybko odwrócony po opublikowaniu decyzji. Złoty zyskuje zarówno do dolara, jak i euro, wymazując jednocześnie spadki z ostatniego tygodnia – zauważa ekspert.
Stopy procentowe w Polsce. Jutro konferencja prof. Glapińskiego
W czwartek 9 listopada o godz. 15:00 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której prof. Glapiński być może rzuci większe światło na powody decyzji RPP.