BiznesINFO.pl Polska i Świat Straż Miejska puka do drzwi Polaków. Za brak tego dokumentu zapłacisz nawet 5 tys. zł
Fot. East News/Adam Burakowski

Straż Miejska puka do drzwi Polaków. Za brak tego dokumentu zapłacisz nawet 5 tys. zł

29 września 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Od połowy 2022 roku właściciele nieruchomości w Polsce są zobowiązani do zgłaszania źródeł ogrzewania swoich budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jednak nie wszyscy dopełnili tego obowiązku. Teraz straż miejska intensyfikuje kontrole, a za brak wpisu można zapłacić nawet 5 tys. zł kary. Czy jest sposób, by tego uniknąć?

Straż miejska na tropie. Co sprawdzają podczas kontroli?

Od początku 2023 roku straż miejska uzyskała nowe uprawnienia – może sprawdzać, czy właściciele budynków dokonali zgłoszenia źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). System ten, obowiązujący od połowy 2022 roku, służy do zbierania informacji o sposobach ogrzewania budynków w Polsce. Kontrolowane są wszystkie budynki wyposażone w piece, kominki, pompy ciepła, kotły, ogrzewanie gazowe czy fotowoltaikę.

Celem tych działań jest poprawa jakości powietrza poprzez stworzenie bazy danych, która pomoże gminom podejmować odpowiednie kroki w walce ze smogiem. Kontrole mogą przeprowadzać nie tylko strażnicy miejscy, ale również inspektorzy ochrony środowiska, urzędnicy, a nawet kominiarze. W przypadku braku zgłoszenia, grozi kara w wysokości do 5 tys. zł.

Sprawdziliśmy ceny w polskim sklepie w Londynie. Trudno uwierzyć własnym oczom
Babciowe także dla Ukraińców? Będą musieli spełnić kluczowy warunek

Czynny żal – jak uniknąć kary za brak wpisu?

Co zrobić, jeśli nie dokonaliśmy zgłoszenia w terminie, który minął 30 czerwca 2022 roku? W takim przypadku istnieje możliwość skorzystania z tzw. czynnego żalu . Jak wyjaśnia Urząd Miasta we Włocławku, właściciele nieruchomości powinni jak najszybciej złożyć wypełnioną deklarację o źródle ciepła, zanim zostanie wszczęta procedura egzekucyjna.

„Należy wyrazić czynny żal i pilnie złożyć wypełnioną deklarację. Dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie. Można też zastosować formę elektroniczną - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB” – informuje Urząd Miasta Włocławek.

To rozwiązanie daje szansę na uniknięcie kary, jednak działa tylko do momentu, w którym strażnicy nie rozpoczną postępowania kontrolnego. Dlatego istotne jest, by działać szybko i zgłosić budynek przed wizytą straży miejskiej.

Co grozi za odmowę współpracy podczas kontroli?

Podczas kontroli właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić strażnikom miejskim weryfikację danych. Odmowa współpracy czy utrudnianie dostępu do dokumentów może skutkować dodatkową karą grzywny. Strażnicy miejscy mogą wejść na teren nieruchomości, sprawdzić deklaracje oraz poprosić o okazanie dowodów na wpis do systemu CEEB.

W przypadku nowych budynków lub zmiany źródła ciepła obowiązuje 14-dniowy termin na dokonanie wpisu. Co ważne, procedura zgłoszenia do CEEB jest całkowicie bezpłatna, a deklaracje można złożyć w urzędzie miasta, listownie lub online. Warto pamiętać, że brak wpisu wiąże się z wysoką karą, ale szybkie działanie i czynny żal mogą pomóc uniknąć finansowych konsekwencji.

Dni wolne w 2025 r. Weź pod uwagę ten kalendarz, a wydłużysz swój urlop
Astronomiczne ceny za „czarny diament”. Wiemy, gdzie go szukać i za ile sprzedać
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat