Świadczenie pielęgnacyjne. Mamy dane na temat wymagań i kwoty w 2023 roku
Każdy emeryt i rencista, który ukończył 75 lat, otrzymuje tzw. dodatek pielęgnacyjny. Świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mamy szczegóły na temat jego wysokości i wymagań w tym roku.
Żeby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, nie trzeba składać żadnych wniosków. Wystarczy ukończyć 75 rok życia , aby otrzymać go automatycznie.
Wymagania do świadczenia pielęgnacyjnego
Dodatkowo, świadczenie mogą uzyskać również osoby, które nie ukończyły 75 roku życia . Jak informuje Gazeta Pomorska, muszą one jednak zostać uznane za całkowicie niezdolne do pracy bądź samodzielnej egzystencji.
W przypadku osoby niezdolnej do pracy bądź samodzielnej egzystencji, orzeczenia wystawia lekarz ZUS bądź komisja lekarska z Zakładu. Jest to podstawą do złożenia wniosku o przyznanie świadczenia (EDP).
Dodatkowo, do takiego wniosku trzeba dołączyć druk OL-9 . Gazeta Pomorska podaje, że musi go wypełnić lekarz prowadzący na miesiąc przed złożeniem wniosku.
Dodatek jest waloryzowany co roku
Jeżeli sprawę załatwia rodzina chorego , to musi on przekazać im pełnomocnictwo . Służy do tego druk ZUS PEL lub zwykła kartka z podpisaną deklaracją.
Kwota dodatku pielęgnacyjnego może wynieść w 2023 roku 294,39 zł . Wszystko zależy od poziomu waloryzacji.
Gazeta Pomorska zauważa jednocześnie, że n ie wszyscy mogą otrzymać taki dodatek . Do tego grona należą m.in. osoby, które przebywają w zakładzie leczniczym lub pielęgnacyjnym przez ponad 2 tygodnie na miesiąc lub otrzymują zasiłek pielęgnacyjny od samorządu.