Czyste nocne niebo to w Polsce rzadkość. Zanieczyszczenie światłem staje się coraz większym problemem
Niebo coraz bardziej zaśmiecone światłem. Zatrważające obserwacje kuli ziemskiej dają spore powody do obawy. Jak wskazują eksperci zanieczyszczenie światłem to problem niemalże tak samo poważny i groźny jak smog, czy dziura ozonowa. Sprawa dotyczy każdego z nas.
Niebo + światło = katastrofa ekologiczna
Mapa pokazująca miejsca w których można obserwować gwiazdy na niebie zasmuca. Ze względu na sztuczne oświetlenie Europa została praktycznie odcięta od naturalnego widoku nieba. W Polsce naszą galaktykę podziwiać możemy wyłącznie z Bieszczad. A z roku na rok jest tylko gorzej. Jak wskazują badanie i satelitarne obserwacje, niebo nad naszą planetą staje się rok do roku jaśniejsze o 2 proc. Jak wskazuje portal Crazy Nauka, aż 60 proc. mieszkańców starego kontynentu nie widuje nocami gwiazd.
Światło na niebie może być niebezpieczne? Okazuje się, że tak. Cytowana przez Wirtualną Polskę Krystyna Skwarło-Sońta, profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że zanieczyszczenie światłem to problem tak samo poważny i groźny jak smog, a w dodatku jeszcze nie do końca zbadany i opisany. W dodatku często lekceważony. Jak pokazują satelitarne obserwacje globu, "skażonego nieba" najsilniej przybywa w Afryce i Ameryce Południowej, czyli regionach, które do tej pory nie zmagały się z tym zjawiskiem. Rozwój społeczeństwa i postępująca urbanizacja, często dzika i niekontrolowana nie pomaga naturze.
Poważny problem świateł na niebie
Problem jest poważny - eksperci wskazują, że osoby, które są długotrwale wystawione na ekspozycję sztucznego oświetlenia częściej zapadają na choroby nowotworowe. Najczęściej jest to rak piersi oraz prostaty. Co prawda, jak podkreśla WP, badania zostały przeprowadzone na specyficznych grupach zawodowych - pielęgniarkach oraz personelu dalekodystansowych lotów. Mimo wszystko zanieczyszczenie światłem to coraz poważniejszy problem, z którym nie do końca potrafimy sobie poradzić.
Piękne zdjęcia satelitarne rozświetlonych na biało miast nie powinny napawać dumą, lecz skłonić nas do refleksji. Oczywiście, nie chodzi o to, abyśmy teraz całkowicie wyłączyli latarnie we wszystkich miastach i poruszali się po omacku. Na rynku jednak coraz częściej pojawiają się latarnie uliczne ze specjalnymi osłonami, które uniemożliwiają odbijanie się światła w stronę nieba. Czy ich masowa instalacja uratuje Europę przed problemem zanieczyszczenia światłem, a Europejczycy jeszcze kiedyś zobaczą "czyste" niebo usłane gwiazdami?
Poniżej publikujemy fragmenty map dot. zanieczyszczenia światłem w Polsce i Europie. Pełne, interaktywne mapy są dostępne na stronie Light Pollution Map.