BiznesINFO.pl Polska i Świat Paryż nie zamierza czekać. Francuzi szczepionki produkować będą w kraju
Jakub Kaminski/East News

Paryż nie zamierza czekać. Francuzi szczepionki produkować będą w kraju

6 lutego 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Francja chce sama produkować szczepionki

  • Jakie szczepionki mają powstać we Francji

  • Na czym polega konflikt Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Szczepionki na COVID-19 francuskiej produkcji

- Francja będzie produkować szczepionki przeciw COVID-19 trzech różnych firm - poinformowała w środę minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Będą to szczepionki przedsiębiorstw: Moderna, Pfizer/BioNTech oraz CurveVac , których produkcja rozpocznie się kolejno w marcu, kwietniu i maju.

- Francuski rząd stawia sobie za cel zaszczepienie wszystkich chętnych dorosłych mieszkańców kraju do lata – o czym pierwszy poinformował we wtorek prezydent Emmanuel Macron.

Minister stwierdziła, że „gdy rozpocznie się produkcja, będą w stanie osiągnąć cel”. Nadmieniła też, że Pfizer uzupełnił braki w dostawach swojej szczepionki , a Moderna „jest na dobrej drodze”, aby nadrobić swoje zaległości.

Niewykluczone, że w międzyczasie powstaną inne szczepionki, a stanie się to „być może wcześniej niż oczekiwano” – powiedziała Pannier-Runacher. Chodzi o preparaty firm Johnson&Johnson i Novavax, których wyniki jak stwierdziła francuska minister, są „raczej dobre”.

Francja nie zaszczepi się rosyjską szczepionką

Rząd nie wykluczył dopuszczenia do użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V, o ile ta zostanie zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Francuskie władze stawiają sobie za cel „szybsze wytwarzanie większej ilości dawek i przewidywanie kolejnych zdarzeń” , chociażby poprzez produkowanie szczepionek „dostosowanych do (nowych) wariantów (koronawirusa) – rzekła Pannier-Runacher.

Paryż przewiduje, że francuska szczepionka pojawi się pod koniec roku , a nad preparatem pracuje firma Sanofi.

Brytyjczycy cieszą się z brexitu

Awantura wokół szczepionek, jaka rozegrała się pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, tylko utwierdziła Brytyjczyków, co do tego, że decyzja o brexicie była jak najbardziej słuszna.

Zanim UE dopuściła w ogóle do użytku szczepionkę brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, zasugerowała, by firma ograniczyła dostawy specyfiku do Wielkiej Brytanii. Zrobiła to, ponieważ przez dostawy na Wyspy n ie udaje jej się zapewnić dostaw na rynek unijny w uzgodnionym terminie.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat