BiznesINFO.pl Polska i Świat Rodzice znaleźli sposób na obostrzenia. Dziecko mogą wysłać do szkoły jednym pismem
Piotr Molecki/East News

Rodzice znaleźli sposób na obostrzenia. Dziecko mogą wysłać do szkoły jednym pismem

29 stycznia 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy uczniowie wrócą do szkół

  • W jakich przypadkach uczniowie mogą pracować w trybie stacjonarnym

  • Jak ósmoklasiści i uczniowie klas maturalnych mogą się przygotować do egzaminu

Uczniowie starszych klas mogą wrócić do szkoły

Szkoły są zamknięte już dobre kilka miesięcy, co zdążyło już odbić się na uczniach. Ci w zdalnym trybie pracy przyswajają mniej wiedzy, a ich samopoczucie jest coraz gorsze z powodu izolacji od rówieśników.

Egzaminy ósmoklasistów i matury już za pasem, a jak do tej pory nie ma żadnej konkretnej daty, co do tego, kiedy uczniowie mieliby wrócić do szkół. Wiadomo jedynie, że nie stanie się to wcześniej niż 14 lutego.

Mimo że rząd zdecydował, by tegoroczne testy były łatwiejsze niż te w ubiegłych latach, nie oznacza to wcale, że uczniowie nie mają żadnych problemów z opanowaniem materiału. Rodzice znaleźli jednak prosty sposób, by uczniowie powrócili do szkół mimo obowiązujących obostrzeń.

Jak podaje Radio ZET, niektórym klasom udało się w całości wrócić do szkół i uczyć się w tradycyjnym trybie, a to wszystko zgodnie z wytycznymi wydanymi przez ministerstwo edukacji. Jak to możliwe?

Zapis dotyczący pracy w szkole

W wytycznych rządu dotyczących trybu pracy w placówkach szkolnych znalazł się zapis, który umożliwia dzieciom powrót do szkół. W sposób szczegółowy wyjaśniła to Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

- Dyrektorzy szkół organizując zajęcia dla uczniów klas wyższych niż I-III realizują obowiązek wynikający z §2 ust.3f pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dnia 12 sierpnia 2020 roku (Dz.U. z 2020 r. poz.1389). W myśl powołanych przepisów wszędzie, gdzie rodzice zgłoszą dyrektorowi, że dziecko nie ma warunków do nauki zdalnej, dyrektor umożliwia naukę na terenie szkoły - wyjaśniła kurator.

Wysłanie takiego zgłoszenia jest bardzo proste. Wystarczy złożyć je za pośrednictwem e-dziennika. Placówka szkolna, która otrzyma takie zgłoszenia, jest zobligowana do zorganizowania zajęć w szkole lub umożliwić uczniowi uczestnictwo w zajęciach udostępniając mu sprzęt niezbędny do wzięcia udziału w e-lekcjach.

Nikt nie ma prawa zweryfikować oświadczenia

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, nikt - ani MEiN, ani kuratorzy oświaty, ani dyrektorzy szkół nie mają żadnych uprawnień, by tego typu oświadczenia od rodziców poddawać weryfikacji, czy rzeczywiście uczeń nie ma w domu warunków do pracy. Dlatego też oświadczenia takie muszą zostać rozpatrzone i rodzic doczekać się ma odpowiedniego działania.

Resort edukacji wyjaśniał, że z takiej możliwości mogą korzystać zarówno uczniowie, którzy nie dysponują potrzebnym sprzętem, jak i dzieci ze zdiagnozowanymi trudnościami wychowawczymi. Jednak tak, jak zaznaczyliśmy wyżej, nikt nie jest w stanie tego zweryfikować.

Jednocześnie warto wiedzieć, że uczniowie klas ósmych i maturalnych mogą korzystać z konsultacji z przedmiotów egzaminacyjnych organizowanych w małych grupach. Takie konsultacje odbywają się na terenie szkoły niemal jak normalna lekcja.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat