BiznesINFO.pl Praca Szkolna pielęgniarka ma 60 lat i za wysokie kompetencje. Rząd ją zastąpi
Fot. Unsplash

Szkolna pielęgniarka ma 60 lat i za wysokie kompetencje. Rząd ją zastąpi

16 października 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Rząd pracuje nad zmianą legislacyjną w segmencie opieki zdrowotnej w szkołach. W placówkach miałaby pojawić się zupełnie nowa kadra, która wesprze, lub zastąpi, kurczące się zastępy tzw. pielęgniarek szkolnych. Z raportu instytutu z wnętrza środowiska wynika, że obecnie średni wiek szkolnej kadry medycznej jest wyższy, niż średni wiek tej samej kadry w skali kraju. W murach szkolnych najczęściej spotkamy pielęgniarkę w okolicach 60. roku życia. I ma się to zmienić.

Pielęgniarki w szkołach

W poniedziałek 14 października w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami . Pierwotny dokument, pochodzący z 2019 r., ustanawia, że opieka zdrowotna w szkołach realizowana jest przez pielęgniarkę środowiska nauczania (tzw. pielęgniarkę szkolną) albo higienistkę szkolną i dodatkowo dentystę/tkę - w zakresie higieny jamy ustnej. W przypadku roli pielęgniarki - z najszerszym wachlarzem obowiązków - obecnie musi posiadać tytuł specjalisty z zakresu pielęgniarstwa środowiska nauczania , albo ukończyć kurs kwalifikacyjny, ew. wprost posiadać tytuł magistra pielęgniarstwa . Opieka nad uczniami odbywa się natomiast do ukończenia przez nich 19. roku życia. I to wszystko ma się zmienić.

Zobacz też: Posłanka Lewicy znalazła lukę w prawie. Pracownicy mogą dostać dodatkowe 500 zł

Zapaść w neurologii. Nowi pacjenci pozbawieni leczenia, skończyły się pieniądze

Szkolne pielęgniarki "po nowemu" i eliminacja górnej granicy wieku... dla uczniów

Ustawa z 2019 r. okazała się legislacyjnym potworkiem, bo pozoruje prawo, którego szkoły i tak nie przestrzegają. Nie ze złej woli - z braku zasobów. Badanie Instytutu Matki i Dziecka, na które powołuje się autor projektu nowelizacji - ministra zdrowia Izabela Leszczyna - podnosi, że w roku szkolnym 2022/2023 profilaktyczna opieka zdrowotna była realizowana w 17 489 szkołach, co stanowi 84,6 proc. wszystkich .

Najniższy procent objęcia uczniów opieką pielęgniarki szkolnej był w szkołach specjalnych ‒ 50,4 proc. i był niższy o 16,1 punktu procentowego w stosunku do roku szkolnego 2021/2022 - czytamy.

Trudności z zapewnieniem opieki wynikają wprost z braków kadrowych . Widać to w średnim wieku tychże - ministerstwo przywołuje, że statystycznie szkolna pielęgniarka ma obecnie ok. 57 lat, czyli więcej, niż jej odpowiedniczka/odpowiednik poza murami szkoły.

Podstawową zmianą, którą postuluje minsitra Leszczyna, jest zatem rozszerzenie katalogu kompetencji, które pozwolą dopuścić do pracy w szkole na stanowisku pielęgniarki. Miałby wystarczyć zawód medyczny wzbogacony “specjalnie opracowanym kursem kwalifikacyjnym w ramach kształcenia podyplomowego” . To np. położna, albo opiekun medyczny, który mógłby zastępować pielęgniarkę podczas jej nieobecności.

Co więcej nowelizacja usunie górną granice wieku uczniów. 19 lat, ustanowione w 2019 r. zniknie. To ze względu na “możliwe różnice w ostatniej klasie szkoły podstawowej”.

Zmienią się też zapisy w katalogu świadczeń stomatologicznych , zostaną doprecyzowane z uwzględnieniem świadczeń ogólnostomatologicznych i profilaktycznych. Kontrolę nad funkcjonowaniem nowego systemu miałby przejąć Instytut Matki i Dziecka.

Od kiedy zmiany?

Projekt musi zostać przyjęty przez Radę Ministrów i Sejm; w wykazie prac zaplanowano ten proces na I lub II kwartał 2025 r. Projekt ustawy zyskał w wykazie prac numer UD148.

UWAGA : Skarbówka wzywa: ściga lekarzy, karze pacjentów. “Jak nie odpowiesz, masz kłopoty”

Nauczyciele otrzymali zakaz przyjmowania prezentów. Ministerstwo wyjaśnia
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat