Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Sztuczna inteligencja na rynku pracy w Polsce. Zagrożony co piąty pracownik
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 02.11.2024 05:30

Sztuczna inteligencja na rynku pracy w Polsce. Zagrożony co piąty pracownik

ai, rynek pracy
Pixabay/Tung Nguyen

Wprowadzenie sztucznej inteligencji zmienia oblicze rynku pracy w Polsce. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego co piąty pracownik może stanąć w obliczu utraty pracy z powodu automatyzacji. Czy Twój zawód jest w grupie ryzyka?

Specjaliści finansowi i prawnicy wśród najbardziej zagrożonych przez AI

Sztuczna inteligencja w największym stopniu zagraża specjalistom w finansach i prawie. Zawody, w których kluczowe są analiza danych i przetwarzanie informacji – takie jak finansiści, matematycy, statystycy czy prawnicy – mogą doświadczyć dużych zmian. Dzięki automatyzacji ich obowiązki mogą być przejęte przez algorytmy, co obniży zapotrzebowanie na tradycyjne usługi doradcze. „Automatyzacja może zastąpić rutynowe zadania, zmniejszając liczbę potrzebnych etatów” – komentują analitycy PIE.

Nie tylko branże finansowe są zagrożone. Na liście zawodów narażonych na działanie AI znajdują się także specjaliści IT, w tym programiści i analitycy systemów komputerowych. Wzrost wykorzystania AI oznacza, że nawet ich zadania mogą zostać zautomatyzowane, co zmienia dotychczasowy obraz bezpieczeństwa zawodowego w IT. W tej sytuacji specjaliści będą musieli poszerzać swoje kompetencje, zwłaszcza w zakresie projektowania i wdrażania technologii AI.

PKP Intercity ma specjalną ofertę dla seniorów. Bilety na pociąg za złotówkę Mieszkańcy Mokotowa zagrożeni wysoką karą. Chodzi o śmietniki

Stanowiska administracyjne i edukacyjne również zagrożone

Prócz sektorów wymagających wysokich kwalifikacji, AI może wpłynąć także na prace administracyjne i edukacyjne. W grupie zawodów o wysokim ryzyku automatyzacji znajdują się sekretarki, pracownicy administracji i nauczyciele akademiccy. AI może uprościć procesy biurowe, eliminując część działań administracyjnych. Obowiązki związane z organizacją i przetwarzaniem danych mogą być coraz częściej wspierane przez automatyzację, co prowadzi do redukcji miejsc pracy w tych obszarach.

Zagrożone są także stanowiska kierownicze w sprzedaży i marketingu, które coraz bardziej opierają się na analizie danych i monitorowaniu wyników – działania te mogą być wspierane przez systemy AI, wpływając na model pracy tych specjalistów. W efekcie praca administracyjna i zarządcza będzie wymagała większej cyfrowej elastyczności.

Prace fizyczne w sektorach niskiego ryzyka

W grupie zawodów mniej narażonych na działanie AI znajdują się prace fizyczne, które trudno zautomatyzować. To m.in. robotnicy budowlani, leśnicy, rolnicy, operatorzy maszyn terenowych – ich zadania wymagają praktycznych umiejętności i elastyczności, którą AI trudno osiągnąć. Pracownicy gastronomii, sprzątania i hotelarstwa także są względnie bezpieczni, ponieważ ich obowiązki są wymagające fizycznie i trudne do zautomatyzowania.

Jak wskazuje PIE, sektory rolnictwa i przemysłu mają niski stopień automatyzacji, co zapewnia stabilność zatrudnienia. W branżach o dużej zmienności i nieregularności zadań, takich jak praca w terenie, AI nie jest w stanie zastąpić ludzi w pełni, co pozwala przewidywać utrzymanie liczby stanowisk.

Automatyzacja i rozwój AI wpływają na szerokie spektrum zawodów – od finansistów po pracowników administracji. Jednak prace fizyczne oraz zadania wymagające elastyczności są mniej zagrożone. Przyszłość pokazuje, że osoby rozwijające kompetencje cyfrowe i potrafiące adaptować się do nowoczesnych technologii mają szansę na stabilność zawodową w zmieniającym się świecie.