Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szwajcaria nagle wstrzymała eksport broni do Polski. Ujawniono oszustwo
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 23.11.2024 09:18

Szwajcaria nagle wstrzymała eksport broni do Polski. Ujawniono oszustwo

bruksela, nato
foto/flickr

Szwajcarski rząd podjął decyzję o wstrzymaniu eksportu dla polskiego dostawcy sprzętu wojskowego po tym, jak ustalono, że amunicja wyprodukowana w Szwajcarii trafiła na Ukrainę. Polski kontrahent miał złamać zapisy umowy.

Neutralność Szwajcarii pod znakiem zapytania?

Szwajcaria od lat buduje swoją reputację jako neutralny gracz w globalnych konfliktach. Zgodnie z tamtejszym prawem, eksport szwajcarskiego sprzętu wojskowego do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne jest zakazany. Tym bardziej zaskakuje sprawa 645 tysięcy sztuk amunicji małego kalibru, które, choć wyprodukowane przez SwissP Defence, ostatecznie trafiły na Ukrainę, wcześniej będąc sprzedane do Polski.

Sprawa wyszła na jaw po publikacji raportu przez amerykański serwis Defense One w listopadzie 2023 roku. Śledztwo przeprowadzone przez szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Ekonomicznych (SECO) wykazało, że polski importer, firma UMO, naruszył postanowienia umowy z producentem.

Śledztwo wykazało, że polska firma nie dotrzymała zobowiązań umownych wobec szwajcarskiego producenta, a amunicja trafiła na Ukrainę – podało SECO w oficjalnym komunikacie.

Zobacz też: Rosja wskazała “cele priorytetowe” w Polsce

Nie będzie więcej dodatkowych opłat? Hiszpania uderza w tanie linie lotnicze Nowe informacje o dopłatach do aut elektrycznych. Do Polaków trafią dziesiątki tysięcy złotych

Sankcje wobec polskiego importera i ich konsekwencje

Szwajcarski rząd zadecydował o zablokowaniu eksportu do Polski, wskazując na zbyt wysokie ryzyko dalszego przekierowania produktów do krajów objętych konfliktem. SECO podkreśliło, że umowa między SwissP Defence a polską firmą jasno określała, że amunicja miała być sprzedawana wyłącznie na terenie Polski.

SwissP Defence w oficjalnym oświadczeniu zaznaczyło:

Zawsze przestrzegamy przepisów obowiązujących w Szwajcarii – jednak firma odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących relacji z klientami.

Ta decyzja szwajcarskich władz wywołała szeroką dyskusję, zarówno w kontekście etycznym, jak i gospodarczym. Z jednej strony Szwajcaria konsekwentnie podkreśla swoje zaangażowanie w sankcje wobec Rosji, które nałożyła po jej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Z drugiej strony, kraj chce zachować deklaratywną neutralność.

Współpraca z NATO czy zachowanie neutralności?

Decyzja w sprawie amunicji to niejedyny przykład balansowania Szwajcarii między neutralnością a zaangażowaniem w działania NATO. W ostatnich miesiącach kraj ten coraz bardziej zbliża się do struktur sojuszu, m.in. poprzez zatwierdzenie udziału w ćwiczeniach kryzysowych NATO zaplanowanych na wiosnę przyszłego roku.

Tego rodzaju działania wzbudzają kontrowersje, szczególnie w obliczu niedawnych decyzji, takich jak odmowa przekazania niemieckich czołgów Leopard 2, które były własnością Szwajcarii, ale zostały wycofane z eksploatacji.

Kluczowe pytanie brzmi, czy kolejne takie przypadki, jak eksport amunicji, wpłyną na postrzeganie Szwajcarii na arenie międzynarodowej.