Szykują się duże zmiany w służbie zdrowia. Na to czekają miliony Polaków
PiS składa kolejną obietnicę. Tym razem dotyczy ona sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.
Karetka w 15 minut
We wtorek Elżbieta Witek pojawiła się we wsi Grodzieniec, gdzie spotkała się z mieszkańcami oraz kandydatami z listy PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Podczas spotkania marszałek Sejmu zapowiedziała zmiany m.in. w systemie ochrony zdrowia, informuje wp.pl.
- W najmniejszych nawet miejscowościach budowane lub remontowane są remizy, strażacy OSP szkoleni są na ratowników medycznych. Nasz plan zakłada, by w ciągu kilku lat 2013 karetek pogotowia trafiło do straży. Chcemy, żeby w każdej gminie była karetka, tak, by dojazd do potrzebującego nie przekraczał 15 minut - tłumaczyła Witek.
- One będą stacjonowały przy jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, także przy wyselekcjonowanych OSP, tych, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - kontynuowała marszałek Sejmu.
Rodzaje ambulansów
Jak czytamy na stronie gov.pl, od chwili przyjęcia zgłoszenia średni czas dotarcia karetki do pacjenta nie powinien być większy niż 8 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców, natomiast poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców nie powinien być większy niż 15 minut.
Obecnie w Polsce wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów ambulansów.
- Specjalistyczne (karetka S): Często nazywane "eskami". Są to karetki reanimacyjne używane w przypadkach życiowego zagrożenia. Obsługiwane są przez co najmniej trzech pracowników, w tym przynajmniej jednego lekarza. Jeśli nikt z obsady nie może prowadzić pojazdu uprzywilejowanego, kierowcą może być czwarta osoba. Te karetki są najlepiej wyposażone i posiadają zaawansowaną aparaturę medyczną.
- Podstawowe (karetka P): zespół P różni sie od S wyłącznie brakiem możliwości podawania leków zwiotczających, a pozostały sprzęt specjalistyczny ma na wyposażeniu. Jeśli nie ma w zespole lekarza to pracuje w zespole 3 osobowym. Ratownik medyczny również stwierdza zgon , zgodnie z ustawą o Zawodzie RM.
- Transportowe (karetka T): Są używane do przewozu poszkodowanych lub chorych, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru medycznego. Mogą być używane do transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów i krwi. Zazwyczaj obsadzane są przez kierowcę i ratownika. Istnieje także wariant karetki transportowej lekarskiej, w którym jest obecny lekarz. Oznaczenia karetek transportowych różnią się w zależności od regionu.
Mamy również karetki weterynaryjne, do transportu zwierząt (nie wszystkie są pojazdami uprzywilejowanymi) oraz neonatologiczne (karetka N) do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia w sytuacjach podobnych do karetek T, ale są wyposażone w sprzęt reanimacyjny.
Liczba karetek
Jak wynika ze sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, w I połowie tego roku zakontraktowano łącznie 1 tys. 607 zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), w tym 1 tys. 284 podstawowych, 316 specjalistycznych i 7 wodnych.
Ogólna liczba zespołów ratownictwa medycznego względem I półrocza zeszłego roku wzrosła o 10, przy czym zmniejszyła się liczba zespołów specjalistycznych, a liczba podstawowych wzrosła o 16. Jak wskazuje NFZ, zmiany te wynikają z konieczności przekwalifikowywania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na zespoły podstawowe, z uwagi na brak personelu medycznego (lekarzy) niezbędnego do zapewnienia odpowiedniego ich funkcjonowania .