Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ta książeczka z PRL-u jest warta fortunę. Można za nią dostać nawet 16 tys. zł
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 07.11.2024 22:37

Ta książeczka z PRL-u jest warta fortunę. Można za nią dostać nawet 16 tys. zł

Kiążeczka mieszkaniowa
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niektóre przedmioty z czasów PRL mają dziś dużą wartość - kolekcjonerzy i osoby tęskniące za dawnymi czasami potrafią zapłacić prawdziwą fortunę za coś, na co kilkadziesiąt lat temu nikt nie zwróciłby uwagi. Trochę innym przykładem jest dokument, który wielu osobom wydaje się jedynie pamiątką z dawnych lat - bez większej wartości. Okazuje się, że może być warta majątek!
 

Książeczka Mieszkaniowa w PRL - ukryty skarb

Książeczka mieszkaniowa, która była popularnym sposobem oszczędzania na mieszkanie w czasach PRL-u, dziś może okazać się małym skarbem. Choć dla wielu może być jedynie pamiątką z dawnych czasów, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie przysługuje na nią tzw. premia gwarancyjna - bonus finansowy, który może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Polacy wpłacali regularnie określone kwoty, aby w przyszłości przybliżyć się do realizacji marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. System ten był szczególnie popularny ze względu na ograniczone możliwości nabycia własności na wolnym rynku - państwowe wsparcie było jedyną realną szansą na uzyskanie wymarzonych czterech kątów.

Po transformacji ustrojowej i gospodarczej w latach 90. wartość oszczędności na tych książeczkach drastycznie spadła - szybko rosnąca inflacja oraz denominacja waluty zniweczyły wiele marzeń. W odpowiedzi na ten problem rząd wprowadził mechanizm tzw. premii gwarancyjnej, aby częściowo zrekompensować straty posiadaczom książeczek mieszkaniowych.

Polacy poczekają na podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Resort podał nowy termin

Premia gwarancyjna - na czym polega?

Premia gwarancyjna to dodatek przysługujący posiadaczom książeczek mieszkaniowych, o ile zgromadzone na niej środki są przeznaczone na cele mieszkaniowe. Wysokość premii jest wyliczana na podstawie wzoru, który uwzględnia zarówno inflację, jak i czas posiadania książeczki. Kwota ta zależy od daty jej założenia oraz sumy wpłaconych środków.

Od 2024 roku premia wynosi około 30% zgromadzonych oszczędności. Przykładowo, przy kwocie zgromadzonej na książeczce wynoszącej 25 tysięcy złotych, można otrzymać premię w wysokości 7,5 tysiąca złotych. Dla wielu osób taki zastrzyk gotówki może okazać się wręcz nieoceniony.
 

Na co można przeznaczyć premię gwarancyjną?

Premia gwarancyjna nie jest wypłacana w gotówce, a jej przeznaczenie jest ściśle określone przez przepisy. Premię można wykorzystać na różne cele mieszkaniowe, m.in. zakup mieszkania lub domu, budowa domu jednorodzinnego, remont, adaptację budynku na cele mieszkaniowe czy spłatę kredytu hipotecznego.

Premii nie można jednak przeznaczyć na dowolne wydatki, a środki te muszą być wykorzystane na określone cele mieszkaniowe. Ich wypłata odbywa się za pośrednictwem banku, który prowadził książeczkę - najczęściej jest to PKO BP.
 

Jak uzyskać premię gwarancyjną?

Aby uzyskać premię gwarancyjną, należy zgłosić się do banku, który prowadził książeczkę. W Polsce jest to najczęściej PKO BP, który pełnił funkcję administratora tego programu. Bank oceni wartość zgromadzonych środków i wyliczy premię na podstawie złożonego wzoru. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku o wyliczenie premii oraz dostarczenie dokumentów potwierdzających, że środki zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe.

PKO BP udostępnia także internetowy kalkulator, który umożliwia wstępne oszacowanie wysokości premii. Jest to wygodne narzędzie, które pozwala szybko sprawdzić, ile pieniędzy można uzyskać, planując wykorzystanie zgromadzonych oszczędności.