Niepozorne, często zapomniane i zakurzone na strychach. Kiedyś były obiektem marzeń każdego dziecka, a dziś budzą nostalgię i... przyciągają kolekcjonerów skłonnych zapłacić za nie małe fortuny. Zabawki z czasów PRL zyskały drugie życie i dziś potrafią być warte majątek. Warto sprawdzić, czy w naszych piwnicach i na strychach nie kryją się prawdziwe skarby.
Ministerstwo Finansów umożliwia składanie wniosków o rekompensaty dla osób, które w latach 80. dokonały przedpłat na zakup samochodów marki Fiat. Resort rozważa jednak zakończenie programu. Powodem niskie zainteresowanie.
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że ich emerytura może być niższa niż powinna. Powodem mogą być braki w dokumentacji sprzed 1999 roku, które powodują, że ZUS nie uwzględnia wszystkich przepracowanych lat i odprowadzonych składek. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje sposób na odzyskanie tych danych, a tym samym – na zwiększenie swojej emerytury. Kluczowe jest odnalezienie właściwych dokumentów. Jak to zrobić? Gdzie ich szukać? Wyjaśniamy krok po kroku.
Kolekcjonowanie monet z okresu PRL to nie tylko popularne hobby, ale też doskonały sposób na inwestycje. Monety te, choć kiedyś powszechne, dziś stanowią cenne pamiątki dawnych czasów, za które kolekcjonerzy gotowi są zapłacić małą fortunę. Które z nich są najcenniejsze?
Ostatnie lata to znaczący wzrost popularności stylu vintage. Tyczy się to nie tylko ubrań, które chętnie są kupowane z drugiej ręki, ale również wyposażenia domu, którego pełno można znaleźć na pchlich targach. Okazuje się, że za niektóre modele można dostać naprawdę wysokie kwoty. Meble z PRL to naprawdę łakomy kąsek dla kolekcjonerów.
Stare monety z PRL mogą być dziś warte o wiele więcej, niż się spodziewasz. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie za rzadkie egzemplarze, które z pozoru wyglądają jak zwykłe drobne. Jakie numizmaty osiągają najwyższe ceny? Sprawdź, czy nie masz ich w swojej kolekcji.
Czasami drobne, zapomniane przedmioty, które przez lata zalegały w szufladach, na strychach czy w piwnicach, mogą okazać się prawdziwymi skarbami. Niektóre dokumenty, wydane dekady temu, mogą być dziś warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc zajrzeć do swoich starych pudeł i sprawdzić, czy przypadkiem nie kryją się w nich cenne pamiątki z przeszłości.
Okazuje się, że nawet jeden dodatkowy dokument rodem z PRL wystarczy, by podnieść swoje świadczenie emerytalne. W ciągu ostatniego roku aż pół miliona Polaków zgłosiło się do ZUS, by ustalić kapitał początkowy. Urząd przyznaje, że wnioski spływają lawinowo, ale to nie koniec. Wciąż wiele uprawnionych osób nie zdecydowało się na ten ruch.
Nie da się ukryć, że w czasach PRL-u telefony pełniły dużo bardziej okrojoną funkcję niż teraz. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kilkadziesiąt lat temu istniał numer, pod który dzwonili niemalże wszyscy szczęśliwcy, którzy mieli dostęp do urządzenia. Co ciekawe, usługa jest aktywna do dzisiaj. Zaskakiwać może jednak cena za połączenie.
W piwnicach i na strychach wielu domów wciąż można znaleźć przedmioty z czasów PRL-u. Dla jednych to relikty przeszłości, dla innych – cenne artefakty, za które są gotowi zapłacić spore sumy. Co sprawia, że niektóre sprzęty domowe osiągają zawrotne ceny? I na które przedmioty warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że potocznie nazywane „graty” odłożone gdzieś na strychu, lub w piwnicy mogą stanowić dzisiaj prawdziwe perełki, za którą można dostać sporo dodatkowej gotówki. Ten zapomniany sprzęt z czasów PRL-u miał niegdyś każdy — a teraz nabiera na wartości.
Moda na przedmioty z PRL nie słabnie, a wśród poszukiwanych skarbów coraz częściej pojawiają się stare komiksy. Ich wartość potrafi zaskoczyć nawet największych miłośników kolekcjonerstwa. Jakie tytuły cieszą się największym zainteresowaniem i ile trzeba za nie zapłacić?
Kiedyś przedmioty codziennego użytku, dziś prawdziwe rarytasy na rynku kolekcjonerskim. Pamiątki z czasów PRL-u zyskują na wartości, a niektóre relikty osiągają ceny nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto zajrzeć do szafy i sprawdzić, czy nie trzymamy w niej małej fortuny.
W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) wnętrza polskich domów zdobiły przedmioty, które dziś przeżywają swoją drugą młodość. Jednym z takich elementów były wazony - dziś te niepozorne przedmioty stały się obiektem pożądania kolekcjonerów i osiągają na aukcjach internetowych ceny wielokrotnie przewyższające ich pierwotną wartość. Co sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Polska Rzeczpospolita Ludowa to okres, który zapisał się na kartach historii rodzimego designu. Produkty wytwarzane wówczas wyróżniały się nie tylko jakością, ale także nietuzinkowymi projektami. Choć wiele z nich lądowało na śmietnikach podczas transformacji lat 90., dziś stanowią cenne pamiątki i obiekty kolekcjonerskie.
Choć od upadku PRL minęło już niemal 35 lat, to okres, w którym kraj znajdował się pod silnym wpływem Związku Radzieckiego i rządzony był przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR), wciąż daje o sobie znać. W kręgach kolekcjonerów ogromnym zainteresowaniem cieszą się znaczki pocztowe z tamtych czasów. Niektóre egzemplarze osiągają zawrotne ceny, budząc niemałe emocje wśród filatelistów. Może masz je w domu?
Meble z czasów PRL-u odzyskały swój dawny blask i stały się jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Unikalny design i sentymentalna wartość tych przedmiotów sprawiają, że ich popularność nie słabnie, a ceny stale rosną. Za niektóre egzemplarze pasjonaci oryginalnego wystroju wnętrz zapłacą majątek. Które egzemplarze kosztują najwięcej? Na jakie kwoty można liczyć?
Niepozorne książeczki z czasów PRL mogą przynieść ich właścicielom spore korzyści. Jednak rzeczywistość pokazuje, że potencjał tych dokumentów często pozostaje niewykorzystany. Dziś za niektóre z nich można otrzymać małą fortunę - warto więc sprawdzić, czy nie zalegają w naszej szufladzie.
Kryształy z PRL-u, kiedyś wszechobecne w polskich domach, dziś przeżywają prawdziwy renesans. Ich wartość na rynku staroci i wśród kolekcjonerów rośnie w zawrotnym tempie, a ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Czy masz w domu takie skarby?
Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiadają w domu skarb farty fortunę. Chodzi tu konkretnie o monety z czasów PRL-u, którymi obecnie nie zapłacimy już w sklepie. Możemy jednak otrzymać za nie pokaźną sumkę. Jeśli masz w domu taką monetę, jesteś prawdziwym szczęściarzem.
Wielu Polaków ma w swoich domach ozdoby choinkowe z czasów PRL-u. Okazuje się, że mogą być warte fortunę. Kolekcjonerzy poszukują konkretnych egzemplarzy i są w stanie zapłacić za nie krocie. Ceny bombek z PRL-u przyprawiają o zawrót głowy. Niebywałe, ile można na nich zarobić.
Wiele osób ma w swoich półkach stare książki. Niektóre z nich są warte fortunę, ale mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Polacy oddają książki, a jeszcze inni wyrzucają je do śmieci, co może być naprawdę dużym błędem. Na które egzemplarze warto zwrócić uwagę? Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w swoim domu.
Przedmioty z czasów PRL niezmiennie przyciągają uwagę kolekcjonerów. Monety, znaczki, a nawet stare zabawki z tamtego okresu cieszą się dużym zainteresowaniem i nierzadko warte są małą fortunę. Okazuje się, że majątek można dostać również za książki z tego okresu.
Niektóre przedmioty z czasów PRL mają dziś dużą wartość - kolekcjonerzy i osoby tęskniące za dawnymi czasami potrafią zapłacić prawdziwą fortunę za coś, na co kilkadziesiąt lat temu nikt nie zwróciłby uwagi. Trochę innym przykładem jest dokument, który wielu osobom wydaje się jedynie pamiątką z dawnych lat - bez większej wartości. Okazuje się, że może być warta majątek!
Monety obiegowe z czasów PRL nie są z reguły kojarzone z wielką wartością. Okazuje się, że jednak, że niepozorna 10-groszówka z 1973 roku może być warta fortunę. Niedawno na aukcji osiągnęła ona zawrotną cenę 33 tysięcy złotych. Choć takich monet wybito aż 80 milionów sztuk, tylko niewielki ich odsetek ma szczególną wadę, która czyni je niezwykle wartościowymi.
W codziennym pędzie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to, co uważamy za przestarzałe i zbędne, może w przyszłości okazać się cennym skarbem. Niektóre przedmioty, które dziś każdy z nas ma w domu, już wkrótce mogą przyciągnąć uwagę kolekcjonerów i zyskać ogromną wartość. Jakie rzeczy warto zachować i dlaczego? Sprawdź, co może wkrótce stać się poszukiwanym rarytasem.
Książki z PRL-u potrafią kosztować fortunę. Wszystko przez fakt, że wydania niektórych pozycji były mocno ograniczone, a dziś są prawdziwym łupem dla kolekcjonerów. Lepiej dokładnie przeszukaj swoją biblioteczkę i sprawdź, czy jesteś posiadaczem którejś z poniższych publikacji. Niepozorna książka może sprawdzić, że na twoje konto wpłynie nawet kilkaset złotych!
1 zł jest warte 1 zł. Nawet dziecko to wie. Rzecz w tym, że nie zawsze. Czasem stara moneta, nawet ta o nominale kilku groszy, może być w rzeczywistości warta od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwłaszcza stare monety z czasów PRL przyciągają wzrok kolekcjonerów. Po czym poznać skarb, kiedy go znajdziemy?