biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Eko > Taka będzie pogoda w maju 2025. Są najnowsze prognozy, jeden szczegół niepokoi
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.04.2025 15:12

Taka będzie pogoda w maju 2025. Są najnowsze prognozy, jeden szczegół niepokoi

biebrza
Fot. Beata Zawadzka/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował najnowsze eksperymentalne długoterminowe prognozy pogody przedstawiające odstępstwa od normy z okresu 1991-2020 r. Dobre wieści są takie, że przynajmniej pod względem temperatur w maju nie należy spodziewać się skrajności, choć temperatury znów będą utrzymywać się powyżej średniej. Borykać będziemy się jednak ze znacznie poważniejszym problemem.

Eksperymentalne prognozy na maj – bez skrajności, ale z poważnym problemem

Gwoli przypomnienia – długoterminowe prognozy w modelu ECMWF obarczona są szczególnie szerokim marginesem tolerancji i wiele jeszcze może się zmienić. Wiadomo już jednak o wysokim prawdopodobieństwie, że maj będzie cieplejszy od średniej z ostatnich 30 lat o 1-3 s. C. To znamienne – nawet jeśli skrajnych zjawisk jest relatywnie niewiele, średnie temperatury bezustannie rosną.

W parze z tym pójdzie pogarszająca się sytuacja hydrologiczna – na coraz większych obszarach będziemy mieli do czynienia z suszą. Skutki takiego stanu rzeczy mogliśmy oglądać w ostatnim czasie w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie doszło do pożarów na obszarze aż 450 ha. Podobnych kryzysów trzeba się niestety spodziewać coraz więcej i susza w maju się do tego przyczyni.

EN_01425887_2862.jpg
Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News
[TYLKO U NAS] Banki zaczęły obniżać oprocentowanie kredytów. Ekspert: widać inny, mniej oczywisty ruch Ukryta szansa w systemie emerytalnym. Dzięki temu emerytura rośnie

W maju pogoda ustabilizuje się, cieplej w nocy, w dzień bez upałów

W maju nie należy się jeszcze spodziewać skrajnych upałów. Prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur powyżej 30 st. C w całym kraju będzie bliskie 0 proc. Nie ma już także co liczyć na przymrozki – jeśli temperatura poniżej 0 st. C. wystąpi, to tylko w Tatrach. Widać też dużą stałość – przez pierwsze trzy tygodnie maja temperatury nie będą się bardzo różnić.

ECMWF_TMIN_AVE.png
Fot. materiały IMGW-PIB

W całym kraju średnia temperatura maksymalna w okresie od 28 kwietnia do 25 maja będzie sięgać  22 st. C. Chłodniej będzie na Pomorzu, najcieplej w południowo-zachodniej Polsce.  Analogicznie będą się kształtować temperatury w nocy. O ile pod koniec kwietnia będą panować jeszcze temperatury poniżej 10 st. C., to po 5 maja niemal w całej w Polsce zacznie się to zmieniać.

ECMWF_T_AVE.png
Fot. materiały IMGW-PIB

Powiew lata dopiero w ostatnim tygodniu maja. Co z opadami w maju?

Prawdziwy powiew lata czeka nas jednak w ostatnim tygodniu maja. Na południu Polski maksymalne temperatury wynosić będą w okresie od 26 maja do 1 czerwca 20-21 st. C., chłodniej będzie tylko w okolicach Zatoki Gdańskiej.

ECMWF_Prec_ACU.png
Fot. materiały IMGW-PIB

Przez cały maj, łącznie z ostatnim tygodniem, w całym kraju można się spodziewać przejściowych opadów, jednak zbyt małych, by załagodzić kryzys hydrologiczny. W kolejnych tygodniach będzie padać średnio 8-13 mm deszczu, więcej jedynie w na przedgórzu Tatr, do 27 mm. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: