Taką monetę może wydać Ci kasjer w sklepie. Jest wyjątkowa
7 listopada 2024 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową pięciozłotową monetę, która jest częścią serii "Odkryj Polskę". Tym razem uwieczniono na niej jeden z najpiękniejszych polskich zabytków architektury.
Zamek w Łańcucie na rewersie nowej pięciozłotówki
Na rewersie nowej monety widnieje wizerunek zamku w Łańcucie przedstawionego od strony zachodniej. Ta barokowa rezydencja, wzniesiona w latach 1629-1642, przez wieki pełniła funkcję siedziby rodu Lubomirskich, a następnie Potockich. Było to miejsce o ogromnym znaczeniu kulturalnym i publicznym, gdzie goszczono koronowane głowy oraz inne wybitne osobistości.
Awers monety zachowuje tradycyjny wygląd, przedstawiając godło Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, rok emisji oraz napis "Rzeczpospolita Polska". Moneta została wybita w standardzie obiegowym, co oznacza, że można nią płacić w Polsce, mimo jej kolekcjonerskiego charakteru.
Możesz odzyskać pieniądze za wizytę u dentysty. Liczą się dwa warunki W styczniu złóż wniosek do ZUS. Możesz dostać spore pieniadzeMonety z serii "Odkryj Polskę"
Seria "Odkryj Polskę" została stworzona, aby promować najważniejsze miejsca, wydarzenia i rocznice związane z historią oraz kulturą Polski. Zamek w Łańcucie jest kolejnym, po m.in. Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną czy Zamku w Mosznej, motywem uwiecznionym w tej serii. Nakład monety wynosi do miliona sztuk, co sprawia, że jest ona atrakcyjną pozycją dla kolekcjonerów.
Moneta z wizerunkiem zamku w Łańcucie, mimo swojego okolicznościowego charakteru, jest prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Oznacza to, że można nią regulować codzienne zobowiązania finansowe, chociaż z uwagi na ograniczony nakład, niełatwo będzie znaleźć ją w obiegu. Monety z serii "Odkryj Polskę" często trafiają do sklepów numizmatycznych i są chętnie kolekcjonowane.
Monety z tej serii można zdobyć w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego, wymieniając je po wartości nominalnej.
Narodowy Bank Polski w listopadzie wypuścił również inne monety
14 listopada 2024 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu także dwie srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł, dedykowane Żołnierzom niezłomnym. Upamiętniają one Henryka Flame ps. "Bartek" oraz ks. Władysława Gurgacza ps. "Sema". Pierwszy z nich był dowódcą antykomunistycznego podziemia na Śląsku, drugi zaś kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Obaj zostali zamordowani przez komunistyczny reżim.
Emisja tych monet ma na celu przypomnienie o walce żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz ich poświęceniu w obronie wolności Polski.