Takich produktów nie znajdziemy już w sklepach. Unia Europejska wprowadziła kolejny zakaz
Unia Europejska wydała kolejny zakaz — z handlu zostaną permanentnie wycofane wyroby, z których korzystało wielu Polaków. Producenci i sprzedający będą mieli zaledwie 9 miesięcy na wycofanie produktów, zanim znikną one z półek sklepowych na dobre.
W życie weszła nowa dyrektywa unijna
W życie wchodzi nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 21 lutego. Wdraża ona unijną dyrektywę, do której państwa członkowskie powinny stosować się od 23 października 2023 r.
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w ostatnich latach wysokość sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o 2009 proc., natomiast całkowita wielkość ich udziału w rynku tych produktów w Unii Europejskiej wynosi obecnie 3,33 proc.
Eliminując te produkty, zmniejszamy ryzyko uzależnień i chronimy zdrowie młodych ludzi. Podgrzewane wyroby tytoniowe są już uregulowane jako nowatorskie wyroby tytoniowe. - czytamy na stronie gov.pl
Co w praktyce oznacza wejście w życie nowych regulacji unijnych i jakich produktów wkrótce zabraknie na rynku?
Tych produktów nie zobaczysz już w sklepach
Nowe przepisy zakazują wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych mających charakterystyczny aromat. Zgodnie z ustawą będą one mogły pozostawać w sprzedaży przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli do drugiej połowy stycznia 2026 roku.
Nowelizacja Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wchodzi w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia. Z godnie z jej zapisami po 9-miesięcznym okresie przejściowym nie będzie możliwa sprzedaż i wkładów o charakterystycznym aromacie – np. owocowym czy mentolowym - czytamy na stronie gov.pl
W Sejmie trwają prace nad kolejnym rządowym projektem nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej, który ma ograniczyć sprzedaż e-papierosów. Projekt Ministerstwa Zdrowia, zakłada kolejne zakazy sprzedaży — niezależnie od tego, czy wyroby zawierają nikotynę, czy nie. Obecnie projekt ten jest w trakcie notyfikacji w Komisji Europejskiej. Jakie ograniczenia planuje resort zdrowia?

Zobacz też: Czyste powietrze znowu eksploduje? Pilny apel: “zachowajcie ostrożność”
Resort zdrowia pracuje nad kolejnymi ograniczeniami
Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, który obecnie jest na etapie notyfikacji w KE, zakłada m.in. zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów i wkładów do nich osobom poniżej 18. roku życia — niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę, czy nie.
Wiemy, że musimy działać, aby chronić zdrowie – zwłaszcza najmłodszych. Dlatego pracujemy nad kolejnymi dwoma ustawami, które wprowadzą surowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Każda z nich jest na innym etapie legislacyjnym. - przekazuje Ministerstwo Zdrowia
Planowane zmiany dotyczą po pierwsze zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów i smakowych woreczków nikotynowych. W tym zakresie resort zdrowia chce wprowadzić następujące zmiany:
-
Zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów (z nikotyną i bez niej) – aby te produkty zniknęły z rynku.
-
Zakaz sprzedaży smakowych woreczków nikotynowych – aby w obrocie zostały tylko te o smaku tytoniu.
-
Nowe zasady sprzedaży innych wyrobów z nikotyną (np. tablek) - aby były traktowane jak leki i mogły być sprzedawane tylko w aptece i dopiero, gdy zatwierdzi je Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).
- Większa kontrola nad e-papierosami – badanie składu płynów w e-papierosach, aby sprawdzić, czy nie zawierają szkodliwych substancji.
Ministerstwo kładzie nacisk również w zakresie regulacji rynku e-papierosów i woreczków nikotynowych. W projekcie zawarto m.in. takie ograniczenia, jak:
-
zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia (w efekcie ten zakaz będzie dotyczył wszystkich elektronicznych papierosów: jednorazowych i wielorazowych, z nikotyną i bez niej, a także woreczków nikotynowych i pojemników zapasowych z płynem beznikotynowym do e-papierosów),
- zakaz sprzedaży w automatach i na odległość (np. przez Internet), obowiązek oznakowania opakowań jako wyrób szkodliwy dla zdrowia,
- większy nadzór nad ich składem – skład będzie musiał być dostosowany do wymogów ustawy (płyn nie będzie mógł zawierać substancji szkodliwych, takich jak te o właściwościach rakotwórczych),
- ograniczenie maksymalnej zawartości nikotyny w woreczkach do 20 mg/g,