Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te banknoty stracą ważność. Jest tylko jedno wyjście, NBP stawia sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.06.2024 07:32

Te banknoty stracą ważność. Jest tylko jedno wyjście, NBP stawia sprawę jasno

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Należy pamiętać, że niektóre banknoty mogą stracić ważność. Chodzi konkretnie o gotówkę, która została zniszczona. Okazuje się, że kasjer podczas zakupów może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. NBP zapewnia jednak, że uszkodzona gotówka wcale nie musi trafić do kosza. Przedstawiamy szczegóły.

W tej sytuacji kasjer może nie przyjąć gotówki

Banknoty, które są w obiegu, bardzo często ulegają zniszczeniu. Może być to problematyczne, bowiem kasjerzy nie mają obowiązku przyjmowania uszkodzonej gotówki i mogą odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Co więc zrobić w sytuacji, gdy mamy takie banknoty w swoim portfelu?

Narodowy Bank Polski tłumaczy, że zniszczone banknoty to takie, które są postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione itp. Takie pieniądze możemy wymienić.

Polacy wyprzedają je na potęgę, ofert ciągle przybywa. Fatalne wieści

Zniszczone banknoty podlegają wymianie

Warto pamiętać, że zniszczoną gotówkę możemy wymienić w dowolnym polskim banku. Jeżeli uszkodzenie nie jest zbyt znaczące, to w ciągu kilku minut otrzymamy nowy banknot. Sytuacja staje się nieco skomplikowana, gdy zniszczenia są naprawdę poważne.

NBP na swojej stronie internetowej tłumaczy, że wówczas taka gotówka jest odsyłana do centrali Narodowego Banku Polskiego i tam zostaje wymieniona. W takim przypadku konieczne będzie wypełnienie stosownego wniosku.

Zobacz także: Podatek od prezentów ślubnych to nie żart. Trzeba pamiętać o jednym

Ile dostaniemy za uszkodzoną gotówkę?

Warto wspomnieć, że nie w każdym przypadku będziemy mogli liczyć na pełny zwrot za zniszczoną gotówkę. Całą wartość otrzymamy w momencie, gdy pieniądze posiadają ponad 75 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie lub w przypadku monety, jeśli jest ona w jednym kawałku lub w dwóch częściach (rdzeń i pierścień).

Jeżeli banknot zachował od 45 proc. do 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie lub w sytuacji, gdy posiadamy tylko jedną z dwóch części monety, będziemy mogli liczyć na zwrot połowy wartości nominalnej gotówki, która uległa zniszczeniu.