Te banknoty straciły ważność. Nie zapłacisz nimi w sklepie, jest tylko jedno wyjście
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z płatności kartą kredytową, ale nie wszyscy. Są też sytuacje, w których gotówka może być niezbędna, natomiast w niektórych przypadkach o tej formie płatności możemy zapomnieć. Okazuje się, że kasjer w sklepie może zwyczajnie odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Dlaczego? Już wyjaśniamy.
Płatność gotówką to gwarancja zakupu
W dobie dzisiejszej technologii wielu ogranicza się nie tylko do płatności kartą kredytową , ale i do płatności za pomogą smartfona. Chociaż w sklepach wielkoformatowych nie spotkamy się z odmową jej przyjęcia, to wciąż jednak są miejsca, gdzie właściciel obiektu terminala zwyczajnie nie posiada.
Przepisy wyraźnie wskazują, że obowiązkiem sprzedawcy jest zapewnienie klientom możliwości płatności bezgotówkowych. Są natomiast wyjątki i te tyczą się usługodawców, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych . Są jednak sytuacje, kiedy możemy usłyszeć odmowę, nawet gdy wyjmiemy z portfela banknot.
Masz takie banknoty? Sprzedawca ci ich nie przyjmie, oto powód
Zgodnie z art. 34 ustawy każdy sprzedawca może odmówić przyjęcia poszczególnych banknotów . W takiej sytuacji klient musi zapłacić innym sposobem. Aby uniknąć zaskoczenia przy podejściu do kasy, warto upewnić się, jaką gotówkę posiadamy w portfelu.
Otóż, sklep ma prawo nie przyjąć banknotów, które są podarte, znacznie zabrudzone i tym samym nieczytelne, czy też sklejone. Warto wówczas być przygotowanym na taką ewentualność. Oprócz tego należy wiedzieć, co z takimi banknotami można zrobić. Większość trzyma je w portfelu z nadzieją, że w końcu zostaną przyjęte, ale to błąd. W takiej sytuacji trzeba udać się do jednego miejsca.

Gdzie zanieść podarte banknoty? Niewielu Polaków o tym wie
W pierwszej kolejności, gdy kasjer w sklepie wydaje nam resztę w postaci banknotów, należy upewnić się, czy nie są one uszkodzone. Sklep wówczas pozbywa się problemu, bowiem ten przechodzi na nas. Jeżeli jednak dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy wiedzieć, co z taką gotówką zrobić .
Nie każdy wie, że wszelkie uszkodzone banknoty, ale również monety można wymienić w kasie dowolnego banku w Polsce. Co ciekawe, wcale nie musi być to placówka, u której zakładaliśmy konto. Ale to niejedyne rozwiązanie.
Sprawę można załatwić również w formie korespondencji, wysyłając pieniądze do Centrali Narodowego Banku Polskiego . Niestety trzeba być też świadomym tego, że mogą one wrócić z powrotem. Otóż wymiana jest możliwa, ale pod jednym warunkiem. Banknot musi zachować przynajmniej 45 proc. pierwotnej powierzchni, tak, by można było w łatwy sposób rozpoznać nominał.