Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te pieniądze tracą ważność. Już nimi nie zapłacisz, jest tylko jedno wyjście
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.09.2024 06:00

Te pieniądze tracą ważność. Już nimi nie zapłacisz, jest tylko jedno wyjście

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Warto pamiętać, że niektóre banknoty tracą ważność, przez co nie zapłacimy nimi za zakupy czy rachunki. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że mają w swoim portfelu taką gotówkę. Chodzi tutaj konkretnie o zniszczone pieniądze. W takim przypadku mamy tylko jedno wyjście. Wyjaśniamy szczegóły.

Te pieniądze tracą ważność, już nimi nie zapłacisz

Banknoty i monety, które są w obiegu, bardzo często ulegają zniszczeniu. Okazuje się, że posiadanie w portfelu takich pieniędzy może okazać się dość problematyczne. To między innymi dlatego, że podczas robienia zakupów kasjer ma prawo odmówić przyjęcia od klienta uszkodzonej gotówki. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji wcale nie musimy być stratni. Narodowy Bank Polski dokładnie tłumaczy, jak należy postąpić z takimi pieniędzmi. Mamy tylko jedno wyjście.

Zobacz także: Szykuje się nowy podatek dla właścicieli mieszkań? Resort finansów zabiera głos

Ceny cukru najwyższe od 16 lat. Polacy znów dostaną po kieszeniach

Masz tylko jedno wyjście

Narodowy Bank Polski podkreśla, że zniszczone banknoty to takie, które są: postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione itp. Takie pieniądze podlegają wymianie. W tym celu należy wybrać się do dowolnego polskiego banku.

W placówce otrzymamy nowy egzemplarz. Jeżeli uszkodzenia nie są zbyt znaczne, to wymian a potrwa zaledwie kilka minut. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana w przypadku, gdy uszkodzenia są naprawdę poważne. 

W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP - czytamy na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Ile można dostać za zniszczoną gotówkę?

Warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach podczas wymiany zniszczonej gotówki nie będzie należała nam się pełna kwota. Całą wartość otrzymamy w sytuacji, gdy banknot posiada ponad 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie lub w przypadku monety, jeżeli jest ona w jednym kawałku lub w dwóch częściach (rdzeń i pierścień).

Nieco niższą kwotę dostaniemy za banknot, który zachował od 45 proc. do 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie lub za jedną z części monety. Wówczas będziemy mogli liczyć na zwrot w wysokości połowy wartości nominalnej gotówki.