Odbierzesz telefon i się poważnie zdziwisz. Właśnie zmieniono procedury dot. kwarantanny
Odbierzesz telefon i usłyszysz komunikat. Zmiany w sanepidzie
Każdy telefon od sanepidu z informacjami o kwarantannie wymagał pracownika infolinii, który informował o decyzji inspektoratu. Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny, uruchomiona została ogólnopolska infolinia kontaktowa, dzięki której informacje o kwarantannie przekaże automat.
- W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat - informował GIS na Twitterze.
Komunikat o objęciu kwarantanną będzie przekazywany z numeru telefonu 22 25 71 145 . Informacje otrzymywać będą ci, którzy znajdą się w bazie Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) i zapadnie decyzja o ich kwarantannie. Jeśli mamy bardziej konkretne pytania, trzeba zadzwonić na 22 25 00 115 .
Jak podaje TVN24 w bazie EWP Straż Graniczna zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób, które wracają do Polski z zagranicy i zostają objęte kwarantanną. Zdecydowano się na wykorzystanie systemu do przetwarzania danych innych osób podlegających kwarantannie.
To też do bazy EWP wpisane będą zarówno osoby podróżujące między granicami, jak i wszyscy będący na domowej izolacji. Spis obejmie obywateli, którym sanepid wydał decyzję o wykonaniu testu na obecność SARS-CoV-2, jak i tych z potwierdzonym zakażeniem.
1 . Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę 2 . "Wiadomości" TVP: Nikt się nie spodziewał tak bezczelnego wydania. Sądzą, że tuszowanie pedofilii przez papieża jest atakiem lewicowych opozycjonistów 3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia
Sanepid ułatwił życie nie tylko sobie, ale i obywatelom
GIS dzięki integracji z ZUS zdjął obowiązek poświadczania kwarantanny pracodawcą. Co za tym idzie, nie musimy walczyć z sanepidem o zaświadczenie o odbyciu kwarantanny, co z racji na zator systemu bywało trudne. To niejedyne ułatwienie wprowadzone dzięki cyfryzacji.
Jak pisze GIS na Twitterze, wprowadzono możliwość elektronicznego zgłaszania bliskich kontaktów przez zakażonego, dzięki czemu nie trzeba robić tego przez telefon. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnie przygotowanego systemu SEPIS dostępnej z poziomu przeglądarki.
- Na potrzeby walki z pandemią zakupiono 9 tys. laptopów z pełnym oprogramowaniem, 4 tys. telefonów komórkowych z dostępem do internetu, zainstalowano 4 tys. nowoczesnych telefonów stacjonarnych. Prace inspekcji wspierają spółki skarbu państwa, żołnierze WOT, studenci - informował sanepid.
W ostatnim czasie GIS zmagał się z przeciążeniem systemu. Pracownicy nie dawali rady obsłużyć wszystkich interesantów, pojawiały się problemy z wystawianiem zaświadczeń o kwarantannie, czy nawet błędy dotyczące samej decyzji o izolacji. Częściowa cyfryzacja powinna usprawnić działania sanepidu.
Informacje na temat przepisów kwarantanny lub izolacji domowej i związanych z nimi zakazami możemy uzyskać na portalu pacjent.gov.pl. Obecnie na kwarantannie przebywa 422 767 osób. Nadzorem epidemiologicznych objęto 28 528 osób (stan na 16 listopada).