W polskich mediach wciąż regularnie pojawiają się doniesienia o tym, że abonament RTV ma zostać zastąpiony opłatą audiowizualną. Miałby to być w zasadzie podatek pobierany wraz z PIT-em, a abonament miałby zostać zlikwidowany. Problem w tym, że pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej od dawna jest nieaktualny, a media w tej sprawie zwyczajnie dezinformują.
W ministerstwie kultury trwają prace nad ustawą medialną, która ma m.in. zreformować model finansowania mediów publicznych. Po tym, gdy upadł pomysł wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej, planowane jest finansowanie z budżetu państwa. Ustawa miałaby zagwarantować stały minimalny odsetek PKB przeznaczany na działalność misyjną TVP i Polskiego Radia. Zanim jednak do tego dojdzie, nadal Polacy są zobowiązania uiszczać abonament RTV, choć nie wszyscy. Są okoliczności, w których konkretne grupy są zwolnione z opłat. Jest ich nawet całkiem sporo i warto sprawdzić, czy się do nich należy, bo zaoszczędzić można blisko 330 zł rocznie.
Abonament radiowo-telewizyjny muszą płacić wszyscy posiadacze odbiorników zdolnych do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego? To nie do końca prawda, niektórzy są bowiem zwolnieni z opłat i całkowicie legalnie mogą się cieszyć darmową telewizją oraz radiem. Co więcej, grup osób, które nie muszą płacić jest więcej niż kilka.Z tego tekstu dowiesz się: Kto musi płacić za abonament RTV oraz kto jest z tych opłat zwolniony | Ile wynosi kwota abonamentu | Jakie kary grożą osobom, które nie płacą | Więcej ciekawych informacji znajdziesz na tech.biznesinfo.pl
Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez Pocztę Polską wyraźnie pokazały kłopoty związane z abonamentem RTV. W drugim kwartale 2024 roku dużo mówiło się też o rewolucyjnej zmianie w tym zakresie. Wreszcie padła zapowiedź konkretnego rozwiązania.
Na stronach ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego pojawił się komunikat o rozpoczęciu konsultacji społecznych nowej ustawy medialnej. Rozwiewa on wątpliwości co do przyszłości abonamentu RTV i wprowadza nowy model finansowania TVP i Polskiego Radia.
Minęło już dziesięć dni od kiedy plaftorma vod HBO Max zamieniła się po prostu w Max. Marka należąca do Warner Bros Discovery wzbogaciła się o nową zawartość, w tym o polskie produkcje ze stajni TVN. Zmianom uległy jednocześnie pakiety abonamentowe. Jak po transformacji radzi sobie Max?
Abonament RTV opłaca zaledwie 34 proc. zobowiązanych do tego osób. Mimo to prace nad jego likwidacją utknęły w martwym punkcie, gdy część zaangażowanych w nie polityków otrzymała mandat eurodeputowanych. Wiadomo już, że abonament RTV będzie trzeba opłacać także w przyszłym roku.
Oficjalne wyniki eurowyborów potwierdzają, że do Brukseli pojadą Bogdan Zdrojewski i Bartłomiej Sienkiewicz - politycy zaangażowani w reformę mediów publicznych. W rezultacie do kosza trafia pomysł na zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Inną wizję finansowania mediów publicznych ma bowiem nowa minister kultury, Hanna Wróblewska.
Zarejestrowanie oraz opłacenie telewizora i radioodbiornika znajdującego się w naszym domu to obowiązek, a niedostosowanie się do przepisów może nas sporo kosztować. Niektórzy wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieje grupa osób zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy nie przepłacasz.
Czekaliście na koniec abonamentu RTV? Wygląda na to, że zapowiadana zmiana w kwestii opłat za telewizję i radio, nie dojdzie do skutku. Mimo zapowiedzi nowego rządu, abonament RTV zostanie z nami na dłużej. Właśnie zapowiedziano nowe stawki.
Postulaty likwidacji abonamentu RTV słyszymy już od lat. Wiele osób wskazuje, że opłata jest anachroniczna i nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Dotychczas jednak żaden rząd nie zdecydował się na taki krok. Tym razem ma być inaczej.
Tylko ok. 34 proc. zobowiązanych do tego osób opłaca abonament RTV. Niesłusznie jest jednak twierdzić, że za zaległości nic nam nie grozi. Urząd Skarbowy dysponuje licznymi, skutecznymi narzędziami egzekwowania zaległych opłat. Poczta Polska w 2023 roku wysłała ponad 100 tys. upomnień, na które jednak odpowiedziała zaledwie 1/3 osób. Pozostali mogą mieć potrącone pieniądze z pensji lub emerytury.
W 2025 roku obowiązują nowe stawki za abonament RTV, jednak grupa osób zwolnionych z opłat pozostaje bez zmian. Oto szczegółowa lista osób zwolnionych z opłat oraz wymaganych w tym celu dokumentów.
Sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2023 wykazały, że abonament RTV jest egzekwowany tylko 34,7 proc. Co więcej, skuteczność z roku na rok spada. Mimo to dyskusje o zmianach w finansowaniu mediów publicznych przycichły, a abonament będzie najpewniej pobierany także w 2025 r.
Miały być zmiany w finansowaniu mediów publicznych i zniesienie abonamentu RTV, będzie 3,5 mld złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Takich nakładów z budżetu państwa będzie do końca roku wymagać misja realizowana przez media publiczne. Czy oczekiwane zmiany w ogóle nadejdą?
Poczta Polska przypomina – każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego ma obowiązek jego rejestracji i uiszczania z tego tytułu opłat abonamentowych. Nie leży to jednak w interesie niektórych odbiorców, którzy skutecznie unikają opłaty. Jak się okazuje, są też osoby, które nie muszą płacić za abonament RTV. Sprawdź, czy znajdujesz się w tym gronie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła na swojej stronie internetowej stawki opłat abonamentowych za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych w 2025 roku. Podano również informacje dotyczące zniżek za płatności dokonywane z góry.
Tylko nieco ponad jedna trzecia zobowiązanych do opłacania abonamentu RTV rzeczywiście go uiszcza. Nie oznacza to jednak, że państwo nie dysponuje narzędziami pozwalającymi na wyegzekwowanie zaległych opłat czy nakładanie kar. Znamy już dane urzędu skarbowego w tym obszarze za pierwszy kwartał br.
Wiemy ile zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku. KRRiT zajęła już swoje stanowisko w sprawie składek. Na obecną chwilę brak rewolucji, ale czy przyszłość przyniesie nowy model opłat?
Netflix wdraża plan, o którym głośno było na początku 2024 roku. Pierwsi użytkownicy zostali przerzuceni z planu podstawowego na wariant z reklamami. Czy z takim rozwiązaniem muszą liczyć się także Polacy?
Do drzwi Polaków będą pukać pracownicy Poczty Polskiej. Kontrolerzy sprawdzą cztery rzeczy, a celem kontroli będzie zweryfikowanie, czy mieszkańcy opłacają abonament RTV. Należy mieć się na baczności, bo jeśli nie będziemy płacić, to czeka nas surowa kara.
Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji wśród Polaków. To opłata, która jest obowiązkowa dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radioodbiorników. Warto jednak pamiętać, że jest spore grono osób, które nie muszą uiszczać tej opłaty. Kto konkretnie jest zwolniony z abonamentu RTV?
O tym, że rząd Donalda Tuska planuje znieść abonament RTV, wiadomo było jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. Mimo to, choć poznaliśmy wiele wizji zmian, to wciąż nie wypracowano żadnej solidnej, udokumentowanej i jednolitej propozycji. Zanim do tego dojdzie, możemy się spodziewać rezygnacji ze stanowisk kluczowych osób decyzyjnych w tej sprawie.
Nieopłacony abonament RTV może skutkować zmniejszeniem emerytury. Poczta Polska pobiera opłaty za abonament, jednak nieuregulowane należności mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla emerytów. Jakie są potencjalne zagrożenia związane z brakiem płatności i kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza nowe limity dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległych opłat abonamentowych RTV. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzję podejmie właśnie KRRiT. Jakie dokumenty należy przygotować, by skorzystać z tej możliwości?
Podsekretarz stanu, Andrzej Wyrobiec, udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą abonamentu RTV, wskazując na prace nad reformą prawa medialnego. Decyzja ta budzi pytania i niepokój wśród seniorów, inwalidów i osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które zmagają się z koniecznością opłacania abonamentu, czekając na dalsze rozstrzygnięcia w sprawie potencjalnego wsparcia finansowego.
Skarbówka przeprowadziła rekordowe egzekucje długów za nieopłacony abonament RTV w 2023 roku, ściągając kwoty sięgające dziesiątek tysięcy złotych. Ministerstwo Finansów ujawniło najwyższe sumy wyegzekwowane w poszczególnych województwach. Zarejestrowano rekordzistę, który musiał oddać aż 187 tys. zł.
Mimo że dyskusja na temat zmian w modelu finansowania mediów publicznych toczy się od wielu miesięcy, to wciąż poruszamy się w raczej w sferze pomysłów i koncepcji, niż konkretnych projektów ustaw. Wiele wskazuje na to, że zamiast abonamentu RTV zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Dziś wiemy już o niej więcej.