Spadek sprzedaży na rynku nieruchomości oznacza, że więcej osób decyduje się na wynajem. Problem w tym, że ten staje się coraz droższy. Dochodzimy do sytuacji, w której osoba wynajmująca mieszkanie za 3 tys. zł nie otrzymuje kredytu, którego rata byłaby niższa. Deweloperzy znaleźli jednak przejściowe "rozwiązanie".
Wyższe ceny niemal wszystkich produktów i usług odczuwają nie tylko polscy konsumenci. Skutki inflacji i rosnących kosztów produkcji są odczuwalne w całej Unii Europejskiej, również na rynku mieszkaniowym. W którym kraju podwyżki najmocniej uderzyły po kieszeniach kupujących? Polsce niewiele brakowało do ustanowienia rekordu.
W całej Polsce rozpoczęły się intensywne kontrole związane z popularnym programem, z którego skorzystało wiele rodzin. W ramach tych działań weryfikowane są przypadki potencjalnych nadużyć oraz nieprawidłowego wykorzystania otrzymanych dotacji. Osoby, u których stwierdzone zostaną nieprawidłowości, mogą spodziewać się poważnych konsekwencji.
Od kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości mają dodatkowy obowiązek. Muszą mieć ten dokument na wypadek kontroli. Jego posiadanie jest również przydatne przy szeregu innych aktywności, za jego wyrobienie musimy słono zapłacić. Jeszcze droższa może być jednak kara finansowa nałożona za jego brak.
Trend wzrostowy, jeśli chodzi o zakup nieruchomości od Polaków, trwa już od dłuższego czasu. To tam rodacy masowo wykupują domy i mieszkania, w wielu przypadkach w ramach inwestycji. Władze postanowiły w końcu zareagować, turystyka zostanie wyraźnie ograniczona. Najbliższe dwa lata będą wyjątkowo trudne.
Znów nie ma zgody w rządzie w sprawie pomocy Polakom, których nie stać na mieszkania. Zapowiedź nowego programu, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, spotkała się z ostrą krytyką ze strony ministry funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Jej zdaniem propozycja wykorzystania może przynieść negatywne skutki, szczególnie dla rynku małych mieszkań. Dlaczego?
Wyceniany na prawie 40 milionów złotych lokal, który stał się bohaterem licznych komentarzy w mediach społecznościowych, znalazł nowego nabywcę. Chociaż pierwotnie informacje o nim nie były dostępne publicznie, personalia miliardera wypłynęły za sprawą wpisu w księgach wieczystych. Okazuje się, że nowy właściciel lokalu nie jest Polakiem, chociaż prowadzi tu interesy.
Budynek przy Złotej 44 na warszawskim rynku nieruchomości należy do najbardziej prestiżowych adresów. Na sprzedaż wystawiono właśnie ostatni, najwyżej położony apartament w tym wieżowcu. To wyjątkowa okazja dla osób poszukujących luksusu i rozgłosu, które… dysponują jednocześnie odpowiednio zasobnym portfelem. Cena apartamentu wiele osób może bowiem wprawić w osłupienie.
Już za kilka dni w życie wejdą ważne zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości. Skorzystają na tym sami obywatele, którzy od 1 stycznia 2025 r. będą mogli płacić znacznie mniej. Zmiany są skutkiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego, lecz trzeba pamiętać, że niższa stawka może wymagać przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
Od początku 2024 roku straż miejska prowadzi intensywne kontrole w prywatnych nieruchomościach w całym kraju. Warto być na wizytę przygotowanym, gdyż za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna od 500 do nawet 5000 złotych.
Zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki do ZUS to w Polsce nowe rozwiązanie, które po raz pierwszy przysługuje w grudniu br., w ramach naboru z listopada. Chociaż program dopiero wszedł w życie, odnotował już ogromne zainteresowanie. Do tej pory Polacy zdążyli złożyć aż 1,5 milionów wniosków i choć nie wszyscy doczekają się pozytywnego rozpatrzenia — na horyzoncie są już kolejne składkowe “rewolucje”.
Opublikowano ranking, według którego Kraków nie ma sobie równych, nawet z dużo większymi i popularniejszymi metropoliami na świecie. Niestety, tym razem Polska nie ma się z czego cieszyć, w tym zestawieniu pierwsze miejsce zdecydowanie nie napawa optymizmem.
Posiadanie mieszkania to nie tylko inwestycja, ale również odpowiedzialność podatkowa. Nieznajomość przepisów może prowadzić do kosztownych konsekwencji. Jakich obowiązków podatkowych należy przestrzegać i jakie ulgi można wykorzystać?
Polacy są sfrustrowani tym, jak wygląda nasz rynek nieruchomości i trudno im się dziwić. Po wielu miesiącach rekordowego wzrostu cen dochodzi do przesilenia. Smutne, że także młodzi ludzie coraz mniej wierzą w perspektywę kupienia własnego mieszkania. Wyjaśnijmy więc, jaką rolę w kształtowaniu tych warunków ma kwestia budząca wiele emocji i kontrowersji, czyli marże deweloperów narzucone na sprzedawane mieszkania.
Cała Polska czeka na decyzję koalicji rządu ws. nowego pomysłu na budowę mieszkań. Rozważane jest wznowienie programu Mieszkanie dla Młodych, który dotąd uznawany był za porażkę. Tymczasem pojawiły się inne dane, które pokazują, że Polska wręcz cofa się w rozwoju mieszkalnictwa. Świadczą o tym nowe dane, które pokazują, co dzieje się z mieszkaniami komunalnymi w polskich miastach.
Wszyscy, którzy dziesięć lat temu myśleli o tym, żeby kupić mieszkanie, ale jednak w ostatniej chwili wycofali się z tego pomysłu, teraz mogą tylko żałować. Firma Otodom przeanalizowała, jak w ciągu ostatnich 10 lat zmieniły się ceny za metr kwadratowy w największych polskich miastach. Wiadomo, gdzie nieruchomości zdrożały najbardziej.
Nadchodząca reforma planowania przestrzennego budzi duże emocje wśród właścicieli działek i inwestorów. Tysiące osób spieszy się, by zdążyć przed nowymi regulacjami, które mogą zmienić zasady gry. Czy to początek chaosu w zagospodarowaniu przestrzennym?
Ciężka sytuacja finansowa wielu polskich emerytów każdego dnia zmusza do podejmowania wyjątkowo trudnych decyzji oraz wyborów. Okazuje się, że coraz więcej seniorów przekazuje swoje nieruchomości w zamian za dodatkowe świadczenia pieniężne, wypłacane im co miesiąc. To tak zwana odwrócona hipoteka. Problemów jednak nie brakuje.
Ceny mieszkań i domów w Polsce nadal rosną, co sprawia, że Polacy coraz częściej decydują się inwestować swoje oszczędności poza granicami kraju. Klienci są zainteresowani nie tylko ofertami zakupu nieruchomości nad Morzem Śródziemnym, ale również innymi miejscami wyróżniającymi się niższymi cenami niż w Polsce. Jakie są koszty takich zakupów?
Koszty mieszkań rosną, rynek najmu stabilizuje się, a kredyty hipoteczne stają się coraz trudniejsze do spłaty. Eksperci zestawili koszty wynajmu z ratami kredytów. Wyniki tej analizy mogą zmienić Twoje spojrzenie na własne mieszkanie.
Ceny nieruchomości w Polsce często szokują, ale nie tylko w kontekście luksusowych rezydencji. Czy da się kupić dom lub mieszkanie za cenę, która nie zrujnuje portfela? Najnowsze dane zaskakują i rzucają nowe światło na możliwości na rynku pierwotnym i wtórnym.
Ten rodzaj szybkiego zarobku i zwrotu zainwestowanych pieniędzy od lat budził w Polsce zarówno podziw, jak i kontrowersje. W sieci pojawiła się grupa osób, która opowiadała, jak zarobiła miliony i obiecywała szkolenia, aby nauczyć innych, jak zrobić to samo. Jak pisze “Puls Biznesu”, skończyły się dobre czasy dla flipperów, czyli osób inwestujących w nieruchomości do remontu. Oto powody.
Krakowski radny Łukasz Gibała pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia budynku postawionego przy ul. Horaka 17 w stolicy Małopolski. Lokalny polityk wskazał liczne nieprawidłowości dotyczące tej konstrukcji. Mówi m.in. o balkonie i mikrokawalerkach, które miały powstać z większego mieszkania. Głos w sprawie zabrał także wiceprezydent Krakowa. Czy deweloper złamał prawo?
Właściciele domów jednorodzinnych powinni mieć się na baczności. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą im wysokie kary finansowe, a nawet ograniczenie wolności. Chodzi o niewłaściwe postępowanie z deszczówką. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele domów, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami? Podpowiadamy.
Coraz bardziej jasne staje się, że bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości zaczyna pękać. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska jest zdania, że nadszedł czas, by rozpocząć rozliczenia i wezwała do działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Nie musiała długo czekać na odpowiedź, choć zapewne nie takiej oczekiwała.
Prezes i główny udziałowiec jednej z największych ogólnopolskich spółek działających w branży deweloperskiej został zatrzymany. Funkcjonariusze policji wkroczyli także do biur i zabezpieczyli dokumenty. Przyszłość prowadzonych inwestycji właśnie stanęła pod znakiem zapytania.
Ceny mieszkań w Polsce zaskakują różnicami między miastami. W Bytomiu wystarczą trzy lata oszczędzania przeciętnej pensji, by kupić 50-metrowe mieszkanie, podczas gdy w Warszawie potrzeba na to aż… 12 lat. Dlaczego te różnice są tak ogromne?
Przez lata deweloperzy wielokrotnie przekonywali Polaków, że ceny mieszkań mogą tylko rosnąć. Czy rzeczywiście tak jest w sytuacji, kiedy na rynku dostępna jest rekordowa liczba mieszkań? Dziennikarze “Gazety Wyborczej” sprawdzili, jak zmieniają się ceny przy rosnącej podaży.