W przyszłym roku wejdzie w życie system podziału budynków na klasy energetyczne. Będzie to efekt zmienionej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało PAP, że budynki zostałyby prawdopodobnie podzielone na klasy od A+ do G, przy czym nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt systemu.
Wymiana okien to często nieplanowany wydatek, który może znacznie obciążyć budżet domowy. Na szczęście istnieją w Polsce programy, które pozwalają na zmniejszenie kosztów wymiany okien lub nawet ich całkowite pokrycie.
Popularność ogrzewania gazowego cały czas rośnie. Tegoroczne podwyżki cen przyczyniły się jednak do zmniejszenia zasobności kieszeni Polaków. Wysokim kosztom można z drugiej strony ulżyć.
Już za dwa miesiące ruszą pierwsze kontrole domów w całym kraju. Urzędnicy będą sprawdzać, czy właściciele wypełnili obowiązek posiadania wymaganego dokumentu energetycznego. Na jego wyrobienie zostało zatem niewiele czasu.
Budowana przez 30 lat sieć ciepłownicza, za pomocą której rozprowadzana jest energia z elektrowni Opole będzie likwidowana. Odbiorcy ciepła mają kilka lat na znalezienie alternatywy.
Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego jest dość głośną zmianą w sferze prawnej dotyczącej budynków. Tymczasem niewiele mówi się o regularnych kontrolach systemów grzewczych i klimatyzatorów.Obowiązkowe kontrole systemów grzewczych i klimatyzatorów wejdą w życie razem ze świadectwem energetycznym. Będą one dotyczyć budynków sprzed 2009 roku.W odróżnieniu od świadectwa energetycznego, według Interii mało kto zwraca na to uwagę. Sprawdzeniu będą podlegać systemy ogrzewania i wentylacji w okresie użytkowania budynku.
Jak wynika z najnowszych danych, popularność pomp ciepła bije wszelkie rekordy. Tylko w ciągu minionego roku ich sprzedaż zanotowała 120 proc. wzrost. Jednak nasz kraj zdaje się nie zauważać potencjału drzemiącego w tym segmencie rynku.Jak wynika z informacji Stowarzyszenia Port PC cytowanego przez Gazetę.pl, w 2022 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda zanotowała 137 proc. wzrost. Jest to zatem piąty rok z rzędu, gdy ten typ pomp notuje ponad 100 proc. wzrost.Jednocześnie, przy 120 proc. wzroście sprzedaży pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego, osiągnięty został nowy rekord. W porównaniu z 2012 rokiem, sprzedaż wzrosła ponad 100 razy.