W ramach programu ”Czyste Powietrze” właściciele budynków mogą otrzymać nawet 136 tysięcy złotych na remont i termomodernizację. Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Podstawowym jest próg dochodowy.
Po właścicielach pieców węglowych, na zmiany w ogrzewaniu muszą szykować się kolejne grupy Polaków. W Brukseli na finiszu są bowiem prace nad nowymi zasadami dotyczącymi budynków w Unii Europejskiej. Doniesienia, niestety, nie są pozytywne.
Coraz więcej samorządów w Polsce wprowadza zakazy używania kotłów niespełniających obowiązujących norm, nazywanych kopciuchami, a także palenia węglem. Na Mazowszu taki zakaz obowiązuje już od roku, zaś sama Warszawa zabroniła używania węgla w październiku. Za jego złamanie grożą surowe kary, sięgające kilku tysięcy złotych.
Resort klimatu wreszcie opublikował wzór wniosku o dodatek osłonowy. Wsparcie może wynieść nawet 800 zł, ale trzeba się spieszyć. Pozostało niewiele czasu na wypełnienie formularza.
Ogrzewanie domów, mimo licznych kampanii informacyjnych, dla wielu Polaków pozostaje drażliwym tematem. Nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ujawniły, że aż siedem procent rodzin zamieszkujących jednorodzinne budynki pali w piecach śmieciami. Nierzadko jako środek opałowy wykorzystuje się też paliwa kiepskiej jakości.
40 tysięcy złotych dofinansowania na wniosek? Brzmi jak żart, jednak w rzeczywistości jest to prawda. Oficjalnie ruszyło składanie wniosków o uzyskanie środków - i chociaż czas jest aż do końca lipca, to warto się pospieszyć.
Już dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, w życie wchodzi zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli wysokoemisyjnych pieców o najgorszych parametrach. Mieszkańcy których województw powinni być gotowi na zmiany? Co jeszcze zmieni się w najbliższych latach?
Wprowadzony w zeszłym roku program wsparcia dla osób ogrzewających domy węglem przyznawał środki dla każdego, kto potrzebował wsparcia przy zakupie tego surowca. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogli pieniądze otrzymać.
Nowy Rok będzie oznaczał nie tylko zmiany w świadczeniach czy prawie. Wielu Polaków może się bowiem spotkać z kontrolerami pukającymi do ich domów w celu przeprowadzenia kontroli. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy finansowe ani administracyjne - przyczyna tkwi bowiem w ogrzewaniu.
Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.
Narzekania na polski system podatkowy mogą się jeszcze bardziej nasilić. Na horyzoncie rysuje się bowiem kolejna danina, którą będzie musiało płacić wielu Polaków. Co więcej, szczegóły nowego podatku nie napawają zbytnim optymizmem.
Rachunki za ogrzewanie to temat, który już na początku sezonu grzewczego spędza sen z powiek wielu Polaków. W sieci pojawiły się już pierwsze relacje osób, które odczuły skutki podwyżek. Donoszą one, że niektóre spółdzielnie muszą zapłacić nawet o kilka tysięcy złotych więcej. Mieszkańcy nie kryją zbulwersowania.
Początek października to jednoznaczna wskazówka, że już niedługo dojdzie do ważnych zmian w kontekście grzewczym. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalne przepisy. Wiele miast wprowadziło bowiem zakaz, za którego złamanie grożą spore kary.
Wykorzystanie kominka do ogrzewania może wyglądać przytulnie, ale w niektórych przypadkach jest niestety wbrew przepisom. Nawet na jesieni czy w zimie za złamanie prawa dotyczącego palenia w kominkach można dostać mandat. Nadciągająca jesień oznacza z kolei początek sezonu grzewczego.
Zbliża się kolejny sezon grzewczy, a wobec rosnących cen takich surowców energetycznych, jak gaz, węgiel, czy energia elektryczna, już teraz wzrasta zainteresowanie drewnem, jako ich substytutem, do ogrzewania domów. Drewno można zakupić w marketach budowlanych, lokalnych składach drewna, w nadleśnictwach, ale można również pozyskiwać z własnych nieruchomości, w tym lasów. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Anna Zabielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
W 2027 roku osoby, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi, węglem lub gazem, będą musiały zapłacić podatek od ogrzewania. Jest to konsekwencja systemu ETS i opłat za emisję dwutlenku węgla.
W zeszłym roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce zanotowała 120 proc. wzrost w stosunku z 2021. Wybuch popularności może jednak zadziałać jak miecz obosieczny - jest to związane z cenami prądu i zmianą regulacji prawnych.
28 kwietnia zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. W wyniku tego obowiązek posiadania świadectwa energetycznego (zwanego również paszportem lub certyfikatem) zostanie rozciągnięty również na budynki indywidualne i wielorodzinne powstałe przed 2009 rokiem (jeśli ich właściciele chcą je sprzedać bądź wynająć). Poza tym pojawią się również obowiązkowe kontrole ogrzewania w domach Polaków – częstotliwość ich przeprowadzenia będzie zależeć od źródła ciepła w lokalu.
Zainwestowanie w nowe okna w domu lub mieszkaniu to ważna inwestycja, która przynosi wiele korzyści, takich jak chociażby poprawa izolacji termicznej czy estetyki wnętrza. Niestety, koszty wymiany okien są zazwyczaj dość wysokie, co zmusza wiele osób do odkładania tej decyzji. W Polsce istnieje program, który pozwala na zmniejszenie kosztów wymiany okien, a nawet otrzymanie 100% zwrotu kosztów.
W okresie dyskusji o sposobie właściwego ogrzewania domu - chociażby, czy pompa ciepła jest lepsza, czy może jednak inne sposoby - pewien Polak wyszedł z nietypowym, oryginalnym pomysłem. Dzięki niemu, rachunki za ciepło mają być niższe o połowę.
W przyszłym roku wejdzie w życie system podziału budynków na klasy energetyczne. Będzie to efekt zmienionej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało PAP, że budynki zostałyby prawdopodobnie podzielone na klasy od A+ do G, przy czym nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt systemu.
Wymiana okien to często nieplanowany wydatek, który może znacznie obciążyć budżet domowy. Na szczęście istnieją w Polsce programy, które pozwalają na zmniejszenie kosztów wymiany okien lub nawet ich całkowite pokrycie.
Popularność ogrzewania gazowego cały czas rośnie. Tegoroczne podwyżki cen przyczyniły się jednak do zmniejszenia zasobności kieszeni Polaków. Wysokim kosztom można z drugiej strony ulżyć.
Już za dwa miesiące ruszą pierwsze kontrole domów w całym kraju. Urzędnicy będą sprawdzać, czy właściciele wypełnili obowiązek posiadania wymaganego dokumentu energetycznego. Na jego wyrobienie zostało zatem niewiele czasu.
Budowana przez 30 lat sieć ciepłownicza, za pomocą której rozprowadzana jest energia z elektrowni Opole będzie likwidowana. Odbiorcy ciepła mają kilka lat na znalezienie alternatywy.
Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego jest dość głośną zmianą w sferze prawnej dotyczącej budynków. Tymczasem niewiele mówi się o regularnych kontrolach systemów grzewczych i klimatyzatorów.Obowiązkowe kontrole systemów grzewczych i klimatyzatorów wejdą w życie razem ze świadectwem energetycznym. Będą one dotyczyć budynków sprzed 2009 roku.W odróżnieniu od świadectwa energetycznego, według Interii mało kto zwraca na to uwagę. Sprawdzeniu będą podlegać systemy ogrzewania i wentylacji w okresie użytkowania budynku.
Jak wynika z najnowszych danych, popularność pomp ciepła bije wszelkie rekordy. Tylko w ciągu minionego roku ich sprzedaż zanotowała 120 proc. wzrost. Jednak nasz kraj zdaje się nie zauważać potencjału drzemiącego w tym segmencie rynku.Jak wynika z informacji Stowarzyszenia Port PC cytowanego przez Gazetę.pl, w 2022 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda zanotowała 137 proc. wzrost. Jest to zatem piąty rok z rzędu, gdy ten typ pomp notuje ponad 100 proc. wzrost.Jednocześnie, przy 120 proc. wzroście sprzedaży pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego, osiągnięty został nowy rekord. W porównaniu z 2012 rokiem, sprzedaż wzrosła ponad 100 razy.